Türkiye’nin ilk doğal afet müzesi

Türkiye’nin ilk doğal afet müzesi
Türkiye’de sel, heyelan ve taşkınların yoğun olarak yaşandığı Doğu Karadeniz’de, Taşkın Müzesi kuruldu. Trabzon’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kurulan müzede yer alan, sanal odada ise taşkın anı yaşatılıyor....

Türkiye’de sel, heyelan ve taşkınların yoğun olarak yaşandığı Doğu Karadeniz’de, Taşkın Müzesi kuruldu. Trabzon’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kurulan müzede yer alan, sanal odada ise taşkın anı yaşatılıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde her yıl meydana gelen sel, heyelan ve taşkınlar can ve mal kaybına yol açıyor, tarım alanlarına zarar veriyor. Karadeniz’de son dönemde deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu, oluşan lokal şiddetli yağışlarla birlikte ani sel, heyelan ve taşkınlar yaşamı olumsuz etkiliyor.
Doğal afetlere karşı halkı bilgilendirmek amacıyla kurulan Taşkın Müzesi’nin kuruluş amacı da bölgede ve ülkede yaşanan taşkınların çoğunun insan kaynaklı meydana gelmesi olarak açıklandı.