Zelenskiy'den Rusya-Wagner krizinde ilk açıklama

Zelenskiy'den Rusya-Wagner krizinde ilk açıklama
Rusya'da devlet ve Rus paralı asker grubu Wagner arasındaki gerilim sürerken, Rusya ile savaşın bir yılı aşkın süredir devam ettiği Ukrayna'nın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.Twitter...

Rusya'da devlet ve Rus paralı asker grubu Wagner arasındaki gerilim sürerken, Rusya ile savaşın bir yılı aşkın süredir devam ettiği Ukrayna'nın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Twitter hesabından bir mesaj yayınlayan Vladimir Zelenskiy, "Kötülük yolunu seçen herkes sonunda kendi kendini yok eder" ifadelerini kullandı.

"Uzun zamandır propaganda ile maskelemeye çalışıyorlar"

Ukrayna'daki savaşa işaret ederek 'başka bir ülkedeki hayatları yok etmek ve kaçmalarını engellemek için askeri birlikler gönderenlerin de kendi kendilerini yok edeceğini' söyleyen Zelenskiy, "Rusya, uzun zamandır, zayıflığını ve hükümetinin aptallığını maskelemek için propagandaya başvuruyordu" ifadelerini kullandı.

"Şimdi ise o kadar çok kaos var ki hiçbir yalan bunu gizleyemez" diyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, tüm bunların 'tek bir kişi' ile ilgili olduğunu söyledi. "Rusya'nın zayıflığı aşikar" iddiasında da bulunan Zelenskiy, "Rusya ne kadar uzun süre birliklerini ve paralı askerlerini topraklarımızda tutarsa, daha sonra kendisi o kadar çok kaos, acı ve sorunla karşı karşıya kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu da aşikar" diyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Ukrayna, Rus kötülüğü ve kaosundan Avrupa'yı koruyabilir. Direncimizi, birliğimizi ve gücümüzü koruyoruz. Tüm komutanlarımız, tüm askerlerimiz ne yapacaklarını biliyor. Ukrayna zafere." 

Ne olmuştu?

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), 'silahlı isyan' suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Wagner'in kamplarına saldırı düzenlendiği yönündeki iddialar yalanlanmıştı. Bakanlık, bu sabah yaptığı açıklamada, tüm Wagner savaşçılarına 'ihtiyatlı olmaları' ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunmuştu.