ABD'deki duruşmada neler yaşandı? Timur Cihantimur'dan hapishane isyanı: Tuvalet temizletiyorlar

ABD'deki duruşmada neler yaşandı? Timur Cihantimur'dan hapishane isyanı: Tuvalet temizletiyorlar
Eylem Tok ve oğlunun ABD'deki duruşmasında Timur Cihantimur'un hapishane şartları şikayet edildi. Avukakatları Cihantimur'un rehabilitiasyon cezaevinde kaldığı ve kendisine tuvaletin temizletildiğini söyledi.

İstanbul Eyüpsultan'da 1 Mart tarihinde yaşanan kazada Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok'un ABD'de, kazadan 106 gün sonra yakalanmıştı.

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur 2 farklı duruşmada Boston’da hakim karşısına çıktı. Hakim, Eylem Tok'un tutukluluk halinin devamına, tarafların detaylı iddia ve savunma için hazırlık yapmasına, bir sonraki duruşmanın 27 Haziran Perşembe günü Türkiye saatiyle 16.00'da yapılmasına karar verdi.

A Haber'de yer alan habere göre; Duruşmayı takip edenler Eylem Tok'un salona turuncu tutuklu tulumu ile getirildiğini, tanınmamak için saçlarının siyahtan sarıya boyandığının ve kısa kestirildiğinin görüldüğünü söyledi.

1718799436383-eylemtok-19.jpeg

Duruşmaya katılan Türk gazeteciler, duruşma anını yapay zeka ile resmetti.

Tok, avukatı ile yollarını ayırdı

Eylem Tok'un yorgun ve bitkin göründüğünü ve tercüman aracılığıyla iletişim kurduğu ifade edildi. Tok'un tedirgin halleri dikkat çekerken, makyajlı olduğu görüldü. - Tok, duruşmaya geç gelen avukatı ile yollarını ayırdı. Tok'un yeni bir avukat tutacağı öğrenildi.

Türkiye iki ayrı iade talebinde bulunduğu için Timur Cihantimur da Türkiye saatiyle 20.30'da hakim karşısına çıktı. Cihantimur'un mahkeme salonuna bej bir cezaevi kıyafetiyle geldiği öğrenildi.

1718799457970-eylemtok-18-1.jpeg

Tuvaleti temizletiyorlar

Cihantimur'un avukatları kendisinin kaldığı çocuk hapishanesinden şikayet ederek, serbest bırakılmasını talep etti. Cihantimur'un normal bir cezaevi olmayan çocukların kaldığı rehabilitasyon cezaevinde kaldığı öğrenildi.

Avukatları koşullarının çok kötü olduğunu belirterek, Cihantimur'a sabah yerlerin temizletildiğini, tuvaletlerin temizletildiğini bu nedenle Cihantimur'un serbest bırakılmasını talep etti.

1718799458170-eylemtok-17.jpeg

Annesinin aksine Cihantimur'un 2 avukatı bulunuyordu. Cihantimur'un duruşma salonunda bakışlarıyla babasını aradığı iddia edildi.

Cihatimur, ABD'de hayat kurmak istiyor

Hakim, Timur Cihantimur'un tutukluluğunun devamına karar verirken, bir sonraki duruşmayı ise 20 Haziran Perşembe günü Türkiye saatiyle 22.30'a erteledi. Cihantimur'un avukatının sık sık Timur Cihantimur'un ABD vatandaşı olduğunu vurguladığı ve serbest kalması halinde Amerika'da eğitimine devam edip kendisine bir hayat kurmak istediğini söylediği öğrenildi.

1718799465766-eylemtok-5.jpeg