‘AÇIK ALANDA VE SEYİRCİSİZ’

‘AÇIK ALANDA VE SEYİRCİSİZ’
Temmuz sonu ya da Ağustos başında yapılması planlanan kurultay, açık alanda ve seyircisiz olacak. CHP Kurultayı “açık alanda” yapılan ilk siyasi parti büyük kongresi olarak tarihe de geçecek.CHP, şubat ayında yapacağı,...

Temmuz sonu ya da Ağustos başında yapılması planlanan kurultay, açık alanda ve seyircisiz olacak. CHP Kurultayı “açık alanda” yapılan ilk siyasi parti büyük kongresi olarak tarihe de geçecek.
CHP, şubat ayında yapacağı, ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelediği büyük kurultay için çalışmalarını hızlandırdı.
CHP’nin kurultay için üzerinde durduğu tarih 18-19 Temmuz hafta sonu ya da bir sonraki hafta sonu olan 25-26 Temmuz. Ancak CHP yetkilileri, tedbirler altında yapılan kurultay hazırlıklarının bu tarihlere kadar yetiştirilmezse, Ağustos ayının ilk dönemine de sarkabileceğini ifade etti.
Kurultay açısından bir başka önemli unsur ise, seyircisiz yapılacak olması. CHP Kurultayı’nda delegeler dışında sadece kurultay alanındaki görevliler ve basın mensupları yer alacak. Kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi, ikinci gününde ise Parti Meclisi seçimi yapılacak.
SEÇİM STADYUMDA
CHP yetkilileri, Koronavirüs salgını için oluşturulan Bilim Kurulu’na danıştıktan sonra, kurultayın açık alanda yapılabileceği bilgisini aldı. Bunun için de, bin 200’den fazla delege, parti yöneticileri, basın mensupları ve görevlilerin oluşturacağı 2 binden fazla kişinin yer alabileceği Ankara’da bir açık alan aranmaya başladı. Bu çerçevede, Eryaman Stadyumu ya da Osmanlıspor stadyumu üzerinde duruluyor. Ancak Ankara’daki yarı açık konser alanları da kurultay için incelenen yerler arasında.
ÇARŞAF LİSTE
CHP kurultayında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına bu görev için aday çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. Genel Başkanlık adaylığı için delegelerin yüzde 5’inin imzası gerekiyor.
Parti Meclisi seçiminin ise, çarşaf listeyle yapılacağı, her CHP seçiminde olduğu gibi kıran kırana geçeceği bekleniyor.