Ayhan Bora Kaplan'ın 3'üncü duruşması bugün görülecek

Ayhan Bora Kaplan'ın 3'üncü duruşması bugün görülecek
Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik soruşturmada haklarında dava açılan 28’i tutuklu 61 sanığın Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davanın üçüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi’nde görülecek.

Emniyet ve yargıda üst düzey krize sebep olan ve emniyet mensuplarının da dahil olduğu Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının üçüncü yargılanması bugün 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevinde görülüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, soruşturmada görev alan emniyet müdürlerine yönelik, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin davanın ‘firari’ gizli tanık Serdar Sertçelik’in iddiaları üzerine, “suç işlemek için anlaşmak”, “adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs”, “görevi kötüye kullanma” ve “suçluyu kayırma” suçlarından başlatılan soruşturma ise sürüyor. Gözler bugün (20 Mayıs 2024) devam edecek olan Ayhan Bora Kaplan Davasına çevrildi. Davadan çıkacak sonuç ise merakla bekleniyor.

Cumhur İttifakı ortağı Bahçeli ' komplo' olarak nitelendirmişti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği partisinin grup toplantısında Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki bazı emniyet görevlerinin açığa alınmasını, MHP, AKP ve Cumhur İttifakı’na “komplo” olarak nitelendirerek ''Ayranımızı kabartmasınlar, sabrımızı taşırmasınlar” ifadelerini kullandı.

Bahçeli; Ankara Emniyeti’ndeki üç ismin görevden alınmasını kastederek, “Bugünlerde iç işgal cephesinde toplanıp, aynı zamanda emniyet ve yargı içine yuvalanmış soysuz ve kripto çetelerin yeniden Türkiye üzerinde hesap yaptığı görülmektedir” dedi.

Bu girişimlerin "ağır sonuçları" olacağını belirten Bahçeli, "akıbetleri için 15 Temmuz gecesine dikkatle bakmaları ikaz ve ihtarımdır" ifadesini kullandı.

Emniyet müdürleri ne yaptı?

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin iddialarda adı geçen ve İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde görevli kamu görevlileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatılmış, bu kapsamında evlerinde 13 Mayıs tarihinde arama yapılmıştı.

Şüpheli 3 emniyet görevlisi hakkında “suç işlemek için anlaşmak”, “adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs”, “görevi kötüye kullanma” ve “suçluyu kayırma” suçlarından soruşturma yürütülüyor. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı ön rapor üzerine Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Öner ve yardımcısı Şevket Demircan açığa alınmıştı.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün iki numaralı ismi ve davanın gizli tanığı olan Serdar Sertçelik'in iddiaları sonrası başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 8 kişiden 7'si tutuklandı. Tutuklananlar arasında açığa alınan iki emniyet müdürü, bir komiser ve CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir dönem danışmanlığını yapan isim de var.