Bakan Tekin, 'uygunsuz kıyafet' krizi için 'basit bir olay' dedi: Okul müdürüne sahip çıktı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bir lisenin mezuniyet törenine öğrencilerin kıyafetleri dolayısıyla alınmamalarıyla ilgili konuştu. Tekin, yaşananların 'basit bir olay' olduğunu belirtirken "Okul müdürü gayet mantıklı başlangıç yapmış' dedi.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde lise yönetiminin, mezuniyet töreni için elbise giyen öğrencileri okul bahçesine almaması büyük tepki topladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise Habertürk TV'de yaşanan olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Durumu basit bir olay olarak nitelendiren Tekin, "Öğretmenimiz linç edildi. Yazık günah değil mi? Basit bir olay yüzünden öğretmenlerimizin düştüğü durum üzüntü verici" diye konuştu.

Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

1 milyonun üzerinde öğretmenimiz, 75 binin üzerinde okulumuz var. Yapılan iyi şeyler hiç gündeme gelmiyor. Öğretmenlerin emeklerinin, fedakârlıkların takdiri kimse tarafından yapılmıyor. Bu kadar büyük aile içinde cımbızla çekilerek bir iki küçük haber gündeme getiriliyor. İyi niyetli olan kişilerin doğrudan, anında paylaşılsa bizimle gerekli tedbirleri zaten alırız. Bu tür bilgi eline geçen kimselere il müdürümüz, ilçe müdürümüz, bakanlığımızın basın müşavirliğine ulaştığında problemi çözecek durumdayız. Bu hale gelince yanlış sonuçlara vesile oluyor. Geçen hafta bir öğretmenimiz linç edildi. Olayın detaylarını paylaşmadık. Öğretmenimiz dönem boyunca, bahse konu olan öğrencimizle ilgili anne şefkatiyle yaklaşmış. Öğrencisiyle mezun töreninde. Velilerle görüştük. Bir anda kamuoyunda bir şekilde gündeme getirildi ve öğretmenimiz linç edildi.

Yazık değil mi bu öğretmene. Bizi eleştirin tamam da öğretmen arkadaşlarımızın ne günahı var. 180 iş günü boyunca bu insanlar fedakâr bir biçimde sizin, bizim veliler olarak evde ilgilenemediğimiz çocuklarla ilgileniyorlar. Basit bir olay yüzünden... Bütün öğretmen arkadaşlarımızın hukukunu korumak adına biraz daha hassas davranalım. Biz çözmediysek bizi eleştirsinler ama o arkadaşlarımızın emeklerinin heba oldu. Şimdi okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere 'mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?' diye sormuş. Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere 'yer kalırsa sizi alırız' diye başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Ekranlara, sosyal medyaya düşen olumsuz görüntüler çıkıyor. Öğretmen arkadaşlarım adına üzüldüm. Zaten olay da kısa zamanda çözülmüştür.

Ne olmuştu?

Dün düzenlenen tören öncesi elbise giyen bazı kız öğrencilerin "yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri" gerekçesiyle okul bahçesine girişine izin verilmedi. Yönetim okulun kapılarını kapatırken, veliler ve öğrenciler duruma tepki gösterdi.

Veliler ile yönetim arasında çıkan tartışmanın ardından okula jandarma ekibi sevk edildi. Bir veli "Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula giderek olaya müdahale etti. Doğan veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrencileri bahçeye alarak mezuniyet törenine katılmalarını sağladı" dedi.