Bakan Tunç: "Diamond Tema" hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Bakan Tunç: "Diamond Tema" hakkında yakalama kararı çıkarıldı
Şeriatın tartışıldığı "Yer6" isimli YouTube kanalındaki ifadeleri nedeniyle 'Diamond Tema' hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Diamond Tema, Arnavutluk'a gittiğini duyurarak 'Bunları mutlu etmek istemiyorum. O zevki tattırmayacağım' dedi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Yer6" isimli YouTube kanalındaki ifadeleri nedeniyle 'Diamond Tema' hakkında yakalama kararı çıkarıldığını bildirdi.

Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamant Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır" ifadelerini kullandı.

ekran-goruntusu-2024-06-18-163320.png

Tunç, "İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir" dedi.

Program hakkında erişim engeli talebi

"Yer6" isimli YouTube kanalında Asrın Tok ve Diamond Tema'nın şeriatı tartıştıkları program hakkında soruşturma açılmıştı.

ekran-goruntusu-2024-06-18-163516.png

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, "Yer6 adlı programda Peygamber Efendimize hakaret eden Diamond Tema isimli şahıs hakkında TCK 216/2. ve 3. fıkralarda düzenlenen halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama suçlarından soruşturma başlatıldı. Program hakkında erişim engeli de talep edildi" ifadelerini kullanmıştı.

Diamond Tema: O zevki tattırmayacağım

Diamond Tema ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İyiyim arkadaşlar sorun yok. Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk. Ne hukûken ne de ahlâken ortada bir sorun yok. İfademizi verir duruşmaya çıkarız olur biter" açıklamasını yapmıştı.

ekran-goruntusu-2024-06-18-163612.png

Tema ayrıca "kendisine yöneltilen tutuklanma tehditleri üzerine yurt dışına çıktığını" açıklamıştı.

Diamond Tema, şunları söylemişti: "Bir daha Türkiye'ye geldiğimde istiyorlarsa tutuklarlar, nezarete atarlar, mahkemeye çıkarız, ifade veririz. Hiç problem değil. Ama ben bunu bu hafta yaşamak istemedim. Bu olay gündemdeyken, herkes benim ölmemi, hepse atılmamı istiyorken, internette ters kelepçeyle fotoğraflarımın paylaşılmasını istemiyorum. Bunları mutlu etmek istemiyorum. ‘Ya gördünüz müydü, dinsiz bak ne hale geldi’ demelerini istemiyorum. O zevki tattırmayacağım."