Bakan Uraloğlu'ndan köprü ve otoyol ücreti değerlendirmesi: 'Zam değil güncelleme'

Bakan Uraloğlu'ndan köprü ve otoyol ücreti değerlendirmesi: 'Zam değil güncelleme'
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, otoyol ve köprü geçiş ücretlerine gelen zamları ‘güncelleme’ olarak nitelendirdi. Uraloğlu, zamdan önceki ücretin ‘düşük’ olduğunu öne sürerek yapılan zammı savundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AKP TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Otoyol ve köprülere yapılan zamlara ilişkin değerlendirmeniz olur mu?” sorusu yanıt veren Uraloğlu, “Kamuda bir verimlilik ve tasarruf sürecindeyiz. Oluşan şartlara göre geçiş ücretlerimizi güncelleme ihtiyacı hissettik. Gerçekten çok düşük kalmıştı. Bakım işletme giderlerini karşılama noktasında bir düzenleme yapmamız gerekiyordu o düzenlemeyi yapmış olduk” ifadelerini kullandı.

Köprü ve otoyol ücretlerine gelen zamlar

KGM’nin açıklamasına göre, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri tek yön otomobil geçiş ücretine yüzde 60 zam yapılarak 15 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı.

Osmangazi Köprüsü geçişi otomobiller için yüzde 37,50 zamlanarak 290 TL’den 399 TL’ye, 1915 Çanakkale Köprüsü yüzde 42 zamlanarak 295 TL’den 419 TL’ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüzde 40 zamlanarak 35 TL’den 49 TL’ye yükseltildi.

Ankara-Niğde Otoyolu otomobil geçiş ücretine yüzde 40 zam yapılarak 210 TL’den 295 TL’ye çıkarıldı. Malkara-Çanakkale Otoyolu (Malkara giriş – 1915 Çanakkale Köprüsü çıkış) otomobil geçiş ücreti yüzde 41 zamlanarak 410 TL’den 579 TL’ye yükseldi.