Çanakkale'de orman yangını: Boğazda gemi trafiği askıya alındı

Çanakkale'de orman yangını: Boğazda gemi trafiği askıya alındı
Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına havadan ve karadan müdahale edildi. Yangın nedeniyle tek yönlü durdurulan Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği normale döndü.

Yangın, Eceabat ilçesi Kumköy mevkiinde henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı çıktı. Yükselen dumanları gören vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler sevk edildi. Yangına arazözler ile karadan, havadan ise helikopter ve uçaklarla müdahale başladı.

Öte yandan, Kıyı Emniyeti'nden yapılan açıklamada ise, "Çanakkale Boğazı gemi trafiği, Akbaş mevkisindeki orman yangını nedeniyle kuzey-güney tek yönde ve geçici olarak askıya alındı" ifadeleri kullanıldı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Çanakkale Eceabat yangınına müdahalemiz sürüyor. Yine anız yakılmasıyla başlayan ve ormana sirayet eden yangına; 9 uçak, 6 helikopter, 67 kara aracımız ve 362 orman kahramanımızla müdahale ediyoruz" dedi.

aw230157-04-j59a.webp

MSB'den destek

Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi X hesabından yapılan açıklamada; Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki yangın söndürme çalışmalarına destek için Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 2 helikopter, 1 itfaiye, 1 arazi aracı ve personelin görevlendirildiği bildirildi.

Gemi trafiği normale döndü

Kıyı Emniyeti'nin Çanakkale Boğazı gemi trafiğine askıya alınmasını açıklamasından saatler sonra yeni bir açıklama geldi. Açıklamaya göre, orman yangını nedeniyle tek yönlü durdurulan Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği normale döndü.