Cumhur İttifakı’ndan yeni partilere önlem

Cumhur İttifakı’ndan yeni partilere önlem
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası baskın seçimde Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği verebileceklerini açıklamasının ardından milletvekili geçişlerinin önünü alacak yasal bir düzenleme ile ilgili...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası baskın seçimde Gelecek ve DEVA partilerine milletvekili desteği verebileceklerini açıklamasının ardından milletvekili geçişlerinin önünü alacak yasal bir düzenleme ile ilgili “Bu konularda hazırlığımız yok” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın sözlerinin aksi yönünde bir açıklama partinin Grup Başkanı Naci Bostancı’dan geldi.
Naci Bostancı “Halkın tayin milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz” dedi. Çalışma tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacağını belirten Bostancı, “Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak. Fakat unutmayalım herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez” ifadelerini kullandı.
TURAN ‘HAZIRLIK YOK’ DEMİŞTİ
Bostancı’nın açıklamasından önce AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’ya bu konuyla ilgili bir hazırlıklarının olmadığını söylemişti.
MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Baskın seçimde Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne grup kurması için destek verebiliriz” sözleriyle ilgili “Milletvekili transfer borsası kurup korsan siyaset ticaretine bel bağlayanların Gazi Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürme çabaları Türkiye’nin ayak bağı ve ağır yüküdür” demişti.