Danıştay 10. Dairesi Başkanlığı'na İbrahim Topuz seçildi

Danıştay 10. Dairesi Başkanlığı'na İbrahim Topuz seçildi
Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil’in Anayasa Mahkemesi üyesi olmasının ardından yapılan seçimde daire başkanlığına İbrahim Topuz seçildi

Ayasofya ve İstanbul Sözleşmesi kararlarının mimarı Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil’in Anayasa Mahkemesi üyesi olmasının ardından başlayan Daire Başkanlığı seçimlerinde 59 oy alan İbrahim Topuz Daire Başkanı seçildi. Kemal Açıkgöz ise 41 oy aldı.

Akçil'in başkanı olduğu Danıştay 10. Daire, müze olan Ayasofya ile ilgili karara imza atmıştı. Daire, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla feshedilmesi kararı da Akçil’in başkanlığını yaptığı Danıştay 10. Daire tarafından hukuka uygun bulunmuştu.

Seçimde adaylardan İbrahim Topuz 59, Kemal Açıkgöz ise 41 oy aldı. Üye tam sayısının salt çoğunluğunu sağlayan Topuz, Danıştay 10. Daire Başkanı oldu.

İbrahim Topuz kimdir?

15 Kasım 1963 tarihinde Burdur Bucak’ta doğan Topuz, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden 1990 yılında mezun oldu.

Şekerbank Mali Tahlil Uzmanlığı yapan Topuz, 13 Mayıs 1993 tarihinde mesleğe başladı. Van İdare Mahkemesi Üyeliği görevinde bulunan Topuz, 23 Haziran 995 tarihinde Danıştay Tetkik Hâkimliğine, 30 Aralık 2008 tarihinde Danıştay Savcılığına atandı. Daha sonra ise, Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı olarak görevlendirildi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yedek Üyeliği görevinde bulunan Topuz, 15 Aralık 2014 tarihinde Danıştay Üyeliğine seçildi.

23 Mayıs 2024 tarihinde Danıştay Genel Kurulunca Danıştay Onuncu Daire Başkanlığına seçilen Topuz, evli ve iki çocuk babasıdır.