Fatih Altaylı: İmamoğlu'nun acelesi yok, kırıp dökmeden sürecin yürümesinden yana

Fatih Altaylı: İmamoğlu'nun acelesi yok, kırıp dökmeden sürecin yürümesinden yana
Gazeteci Fatih Altaylı, seçimlerin ardından yaptığı açıklamalarla genel başkan adaylığı olarak yorumlanan Ekrem İmamoğlu'na ilişkin, "Kırıp dökmeden, kimseyi incitmeden sürecin yürümesinden yana idi. Acelesi yoktu. CHP’nin...

Gazeteci Fatih Altaylı, seçimlerin ardından yaptığı açıklamalarla genel başkan adaylığı olarak yorumlanan Ekrem İmamoğlu'na ilişkin, "Kırıp dökmeden, kimseyi incitmeden sürecin yürümesinden yana idi. Acelesi yoktu. CHP’nin genel başkanı olamayacağını anlarsa yeni bir parti kurmak gibi bir fikri ise hiç yoktu. Tabii bu benim izlenimim" dedi.

Altaylı, İmamoğlu ile konuştuğunu belirterek, "Ekrem Bey, değişim konusunda daha önce söylediklerinin arkasında olduğunu, fikrinin değişmediğini belirtti. Partideki hemen herkesle istişarelerde bulunduğunu, CHP’yi daha güçlü hale getirmek için ne yapılmalı konusunda herkesin bir arayış içinde olduğunu söyledi" dedi.

"Partinin güçlü ve akil isimlerinden bazıları" ile görüştüğünü de söyleyen Altaylı, yazısında şöyle dedi:

"Genel kanaat partide bir değişimin şart olduğu yönünde. 'Kemal Bey başarılı ve kalmalı' diyen yok. Ancak başarısızlığın tamamen Kemal Bey’in üzerine yıkılarak, apar topar gönderilmesini de haksızlık olarak görüyorlar. Bir diğer çekinceleri ise Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı alınacak bir tavrın, Alevi tabanda bir küskünlük yaratması.

Yeni MYK ile ilgili ise çok sert eleştiriler yapılıyor ve bu MYK’nın CHP’nin gelmiş geçmiş ne zayıf MYK’sı olduğu konusunda bir fikir birliği var. Teşkilatın doğrudan genel başkana bağlanması ise partinin ağır abileri tarafından doğru bulunuyor.

Seçimin kazanılacağı inancı üzerinden oluşturulmuş TBMM’deki parti yönetimi yapısının ise kayıp bir seçimin ardından çok da doğru şekillenmediği inancı hakim.

Bu arada eski il başkanlarının bir olağanüstü Kurultay için imza toplaması da gündemde.

Bu Kurultay seçim Kurultay’ı değil, tüzük Kurultay’ı olacak.

Ve bu il başkanları seçimde aday olmak için istifa eden veya aday yapılmayan ya da kazanacak yerlere koyulmayan il başkanları.

Bu grup bir Kurultay toplamayı başarır ise toplanan Kurultay’ı 600 imza ile seçimli hale getirmek mümkün.

İşte o zaman ne olur bilinmez.

Görünen o ki, CHP ya Ekrem İmamoğlu’nu bir yıl içinde genel başkan yaparak yeni bir umut yakalayacak. Ya da gelecek seçimde yüzde 25’i bile mumla arayacak."