İktidardan Zarakolu’na darbe ve idam tehdidinden suç duyurusu

İktidardan Zarakolu’na darbe ve idam tehdidinden  suç duyurusu
İktidardan Menderes’le Erdoğan’ı kıyaslayan yazar Zarakolu’ya idam tehdidinde bulunduğu suçlaması geldi. İletişim Başkanı Altun suç duyurusunda bulundu. AK Parti sözcüsü Çelik CHP’lileri de kastederek “Cuntacılar saldırıyor”...

İktidardan Menderes’le Erdoğan’ı kıyaslayan yazar Zarakolu’ya idam tehdidinde bulunduğu suçlaması geldi. İletişim Başkanı Altun suç duyurusunda bulundu. AK Parti sözcüsü Çelik CHP’lileri de kastederek “Cuntacılar saldırıyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın da “Darbe, cunta, idam söylemlerinizle tarihin çöplük kutusuna yuvarlanıp gideceksiniz” diye tepki gösterdi.

Yazarı Ragıp Zarakolu’nun Artı Gerçek’te yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı yazısına iktidardan sert tepki geldi.
Zarakolu 27 Mayıs 1960 darbesi ardından Menderes’in idamına uzanan süreci kaleme aldığı yazısında şu ifadeleri kullandı:
“RTE, tarihi kendince okuyup yorumluyor ve taktiklerini belirliyor. Bunun için de 2007 yılında darbe karşıtlarının liberal desteğini aldı, 2013 yılında Gezi direnişinin kendi 27-28 Nisan’ı olmasının önüne geçti ve 2015 yılında ise kendine yönelebilecek darbe potansiyelinin erken patlamasını provoke etti. Ve DP’nin tamamlayamadığı, Demirel’in kısmen başarılı olduğu otoriterleşmeyi yapısal ve İslam-Türk sentezine dayanan bir temel üzerine oturtmaya girişti. Zaten bunun temelleri 1980 yılında Kenan Evren Cuntası tarafından atılmıştı. Türkiye dünya demokratik ülkeleri listesinden, otoriter ülkeler listesine düşüş yaptığı için kendini başarılı sayabilir!
RTE’de bir Menderes travması vardı. Demirel gibi kısmen. Menderes olmamak için Demirel’in atmadığı takla, kurmadığı ittifak kalmıştı. Ecevit ile bile uzlaştı, ona kanlısı Ecevit ile hükümet bile kurdurdu.
Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil.”

‘Milletin iradesini açıkça tehdit etmeye başladılar’

AK PARTI SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: Yassıada rejimi bir katliam rejimidir. Demokrasiyi felç etme örgütünün inandığı tek rejim Yassıada rejimidir demiştik. Bu şer şebekesine karşı safımız milletin, demokrasinin ve Cumhuriyet’in safıdır. Şer şebekesi birkaç ay önce Meclisin iradesine saldırdı ve ardından da seçilmiş hükümete “rejim” demeye başladı. Sonra antidemokratik müdahalelerden bahsetmeye başladılar. Son bir haftadır cuntacı siyasiler demokrasimize saldırıyor. Şimdi Yassıada rejimine özlemlerini ifade ediyorlar. Biz bunları iyi tanırız. Seçilmiş cumhurbaşkanlığı makamına ‘saray rejimi’ diyenlerin, rejim tartışmasıyla varmak istediği yer Yassıada zihniyetini hayata geçirmektir. Tarihleri boyunca ne yaptılarsa şimdi de onu yapmaya çalışıyorlar. Cumhurbaşkanlığı makamına karşı antidemokratik çağrılarda bulunanların döşemeye çalıştığı yol, bu ülkenin tüm demokratik kazanımlarını imha etmeyi hedefliyor. Milletimizin iradesini açıkça tehdit etmeye başladılar. Demokrasimizi çalmaya çalışıyorlar.

HASTALIKLI ZİHNİYET

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN: Kaderi tayin eden Allah’a yemin olsun ki bu hastalıklı zihniyete ve tehditlerine boyun eğmeden milleti için dimdik duran liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sonuna kadar yanında, sonuna kadar arkasındayız.
ALTUN’DAN SUÇ DUYURUSU
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile merhum Başbakan Adnan Menderes’in fotoğraflarına yan yan yer vererek darbe ve idam tehdidi içeren “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazı nedeniyle Ragıp Zarakolu ve Arti Media hakkında suç duyurusunda bulunuldu” denildi.

HAYATIM DARBECİLERE KARŞI MÜCADELEYLE GEÇTİ

RAGIP ZARAKOLU: Darbe karşıtı bir yazının bu kadar ters yorumlanması, anlaşılır bir şey değil. Cumhurbaşkanlığı sözcülerinin yazıyı yeterince okumadıkları anlaşılıyor. Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti. 12 Mart Darbesi’ni hapiste geçirdim, 20 yıl pasaport alamadım. Doktoram yarım kaldı. 12 Eylül darbesini tehdit altında yaşadım. 2011 yılında saçma gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklandım. Beni tutuklayan, ulusal ve uluslararası tepki üzerine daha mahkeme başlamadan beni serbest bırakmak zorunda kalan ekip, polisi, savcısı, hâkimi ile hapiste şu an. 2016 darbe girişimi de, karşı darbesi de bana dokunmadan geçemedi ne yazık ki. Kıssadan hisse: İnsan hakları ve adalete bir gün herkes muhtaç olabilir ve olacaktır’’ ifadelerine yer verdi.

MEŞUM PLANINIZA GEÇİT YOK

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN: Darbe, cunta, idam söylemlerinizle tarihin çöplük kutusuna yuvarlanıp gideceksiniz. Erdoğan nefretiyle kahrolacak, kininizde boğulacaksınız. Bu millet sizin hiçbir meşum planınıza geçit vermeyecek. Bu memleketi birilerine peşkeş çekmenize asla müsaade etmeyeceğiz.