İliç’te aramaların sürdüğü maden bölgesinde yeni toprak kayması

İliç’te aramaların sürdüğü maden bölgesinde yeni toprak kayması
Erzincan’ın İliç ilçesinde aramaların sürdüğü maden bölgesinde yeni bir toprak kayması yaşandı.

Erzincan'ın İliç ilçesindeki 13 Şubat'ta Çöpler Altın Madeni'nde yaşanan maden faciasının ardından bugün yeni bir toprak kayması yaşandı.

Kurtarmada kullanılan vinçler bölgeden uzaklaşırken aynı yerde tekrar büyük bir toprak kayması meydana gelirken, can kaybının ise yaşanmadığı belirtildi.

Validen açıklama geldi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, İliç'teki altın madeni ocağında kontrollü toprak indirmesi çalışması yapıldığını bildirdi.

Vali Aydoğdu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İliç maden ocağında, JeoRadar uyarı grubundan yapılan uyarı neticesinde, alan boşaltıldıktan sonra kontrollü bir şekilde, toprak parçası indirilmiştir. Kontrollü yapılan toprak indirmesi sonrası çalışmalar kaldığı yerden devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Toprak kaymasının ardından bölgede madencilik faaliyetlerini yürüten SSR Madencilik de açıklama yaptı:

"Toprak kayması, 13 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen toprak kayması ile aynı sahada yaşanmıştır. Bu olay sonucunda herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmamıştır."

Ne olmuştu?

İliç’te Çöpler Altın Madeni'nde siyanürlü liç yığının kayması sonucu 9 işçi milyonlarca metreküp toprak altında kalmıştı. Bugüne kadar 4 işçinin cansız bedenine ulaşılırken, 5 işçiyi arama çalışmaları devam ediyor.