İstanbul belediyesi yardımı durdurdu

İstanbul belediyesi yardımı durdurdu
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP grupları sosyal yardımlara vatandaş beyanının yeterli görülmesine itiraz etti. İBB başvuruların tespiti için yeni yardım talebi toplamayı durdurmak zorunda kaldı.İstanbul’da...

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP grupları sosyal yardımlara vatandaş beyanının yeterli görülmesine itiraz etti. İBB başvuruların tespiti için yeni yardım talebi toplamayı durdurmak zorunda kaldı.

İstanbul’da yardım taleplerinin sayısı 1 milyonun üzerine çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de taleplere hızlı bir şekilde dönüş yapabilmek için ‘vatandaş beyanını yeterli gören’ değişikliği Meclis’e getirdi. AK Parti ve MHP grupları İBB’nin bu talebine olumsuz yanıt verdi.
AK Parti ve MHP gruplarının talebi kabul etmemesi üzerine mevzuat gereği sosyal yardımları ulaştırmak için öncesinde evlerde tespit yapılması zorunluluğu devam etti.
Ortaya çıkan yeni durum karşısında 1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda olan İBB, yeni başvuru kabul etmeme kararı aldı. İhtiyaç sahibi İstanbullular ise tespit edilene kadar yardımlara ulaşamayacak.
İBB’DEN AÇIKLAMA
Son alınan karar sonrası İBB başkanlığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu.
• Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP grubunun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı.
• Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.
• İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.

530 bin aileye gıda desteği
İBB’nin, sosyal yardımları kapsamında 530 bin aileye gıda kolisi desteği verilmeye başlanmıştı. 280 binden fazla aileye ise nakdi yardım yapılıyordu. Alınan kararla hızlanması ve artması gereken sosyal yardım süreci yavaşlatılmış oldu.

Askıda fatura devam ediyor
İBB’nin, bir diğer yardım kampanyası olan ‘Askıda Fatura’ uygulaması ise devam edecek. İhtiyaç sahibi ailelerin İSKİ ve İGDAŞ faturalarını bıraktığı sistemde bugüne kadar 160 binden fazla fatura ödendi. Ödenen faturaların toplamı 22 milyon lirayı aştı.. İhtiyaç sahibi İstanbullular bu uygulamadan yararlanmak için sosyal yardım formu doldurmaya devam edebilecekler.