Kuzey Ormanları yine hedefte: Kalker ocağına alan yetmedi

Kuzey Ormanları yine hedefte: Kalker ocağına alan yetmedi
İstanbul’da 3 köprü ile ranta açılan Kuzey Ormanları'nda kalker ocağı işleten şirkete kullandığı bölge yetmedi. Kapasite artırımı için başvuru yaptı.

İstanbul'un son yeşil alanı Kuzey Ormanları şirketlerin hedefinde. Temiz enerji adı altında rüzgâr enerji santralı (RES) çalışmalarının devam ettiği ormanda, madencilik çalışmaları da sürüyor.

Cumhuriyet'in haberine göre; 1990’lı yılların başında 160,14 hektar yani 225 futbol sahası büyüklüğündeki alan için ilk iznini alan İSTMAD Maden İşletmeleri, yıllar içerisinde üretimi genişletti.

Şirket 2010’lara gelindiğinde alanı rödovans yoluyla Boğaziçi Beton’a tahsis etti. Şu ana kadar kalker ocağı ve kırma eleme tesisinde birkaç kez kapasite artışı alan şirket, yeniden üretimi artırmak için girişimde bulundu.

Bakanlık onay verecek mi?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuran şirketin projesi için 13 Haziran’da halkın katılımı toplantısı yapılacağı öğrenildi.

Projeye onay verilirse şirket, 1 milyon 296 ton olarak ve sonrasında 4 milyon tona çıkardığı kalker üretimini 5 milyon 544 bin tona yükseltecek. Ayrıca alanda bulunan kırma eleme tesisinin kapasitesi de 1 milyon 536 tondan 5 milyon 378 tona çıkarılacak. Şirket bu projesi için 7 milyon 900 bin TL harcayacak.