Maske 1 lira

Maske 1 lira
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre fahiş fiyatın önüne geçmek amacıyla cerrahi maskelerin 1 liraya satılacağı açıklandı. Ancak maskeler 50’li paket olarak satılacak.Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin...

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre fahiş fiyatın önüne geçmek amacıyla cerrahi maskelerin 1 liraya satılacağı açıklandı. Ancak maskeler 50’li paket olarak satılacak.
Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin nasıl satılacağı ve ücretlendirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışının yapılabileceği bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
KDV DAHİL FİYAT
“Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 Türk lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyük şehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.”

NTERNETTE SATIŞI DOĞRU BULMUYORUZ

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, tıbbi bir ürün olan maskenin eczane dışında, marketlerde yahut internette satılmasını doğru bulmadıklarını belirterek, “Mesleğimizin gerektirdiği sorumluluk bilinciyle uyarı görevimizi yerine getiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Saadet’ten ‘MarIo’lu tepki

Saadet Partisi, önce satışı yasaklanan ancak tüm vatandaşlara ücretsiz ulaştırılamayınca yeniden satışına izin verilen ücretsiz maskeleri Süper Mario oyunu üzerinden anlattı. Partinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun Twitter hesabından paylaştığı videoda, Mario karakterinin oyunun en çok bilinen sahnesindeki maskeye ulaşma mücadelesi yer alıyor. Yol boyunca çeşitli engelleri aşan Mario, nihayet maskesine ulaşabiliyor.

AĞIRALİOĞLU: GEÇ ÇÖZÜLDÜ

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, maske satışlarını değerlendirdi. Ağıralioğlu, standart maskelerin makul bir fiyattan satılması önerisini daha önce dile getirdiklerini ancak hükümetin bu teklife kulak kapattığını iddia etti. Ağıralioğlu, bugün gelinen noktayı makul bulduklarını ancak meselenin bu kadar geç çözülmesinin ise hazırlıksızlıklığı gösterdiğini savundu.

SALGINDAN ÖNCE PAKETİ 15 LİRAYDI

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından, maske, hijyen için gerekli olan el dezenfektan ve kolonya satışlarında artış yaşandı. Eczacıların açıklamalarına göre maske fiyatları salgından önce paketi 15-20 lira civarındaydı. İlk vakanın görülmesinin ardından paket fiyatı 200 liraya kadar fırlamıştı.