Naci Görür, belediye başkanlarını 'rant' için uyardı 'Sadece bina yenilemekle olmaz'

Naci Görür, belediye başkanlarını 'rant' için uyardı 'Sadece bina yenilemekle olmaz'
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depreme hazırlık sürecinde belediye başkanlarını rant için uyardı. Kentin genelinin deprem tehdidi altında olduğunu belirten Görür, yapılması gerekenleri madde madde sıraladı.

Depreme karşı uyarılarıyla sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Naci Görür, kentlerin deprem dirençli hale getirilmesi için belediye başkanlarının ne yapmalarını gerektiğini madde madde sıraladı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Naci Görür, kimi kentlerin deprem açısından çok tehlikeli, kimi kentlerin de görece daha az tehlikeli olsa da hepsinin tehdit altında olduğunu belirtti.

Görür, belediye başkanlarının yapması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

"Belediye başkanı olarak kentiniz deprem dirençli olsun istiyorsanız yapacağınız işler şunlar:

  • Kentin ciddi bir mikro-bölgeleme çalışmasını yapmalı ve kentinizin mekan kullanımı, imarı, iskanı, ve tüm fiziksel gelişimini bu çalışmanın verilerine göre planlamalısınız.
  • Kentinizi tehdit eden depremi üretecek fay sistemini bu çalışmaya göre analiz edip eğer bu sistem çalışırsa kente nasıl hasar vereceğini bilimsel olarak araştırmalısınız.
  • Deprem sırasındaki hasar ve can kaybınızı kentinizin şu bileşenlerini analiz ederek bulabilirsiniz: Halk, altyapı, yapı stoku, ekosistem/çevre ve ekonomi.
  • Bu analizler deprem gelmeden önce yapılmalı ve deprem gelirse bu bileşenlerin nasıl zarar göreceği bulunmalıdır.
  • Daha sonra da depremden önce zarar azaltıcı çalışmalar yapılmalıdır.

Unutmayın bir kenti depreme hazırlamak ancak böyle olur. Yoksa sadece bina yenilemekle olmaz. O olsa olsa müteahhitlik projesi, rant projesi olur. Yerel yönetimlerin el değiştirdiği bu süreçte ilgililere önemle duyurulur. Sevgiyle."