Ek ders yolsuzluğunda 4,5 milyon liralık vurgun: Öğretmenlerin ücretlerine el koydular

Ek ders yolsuzluğunda 4,5 milyon liralık vurgun: Öğretmenlerin ücretlerine el koydular
Kocaeli'de bir ortaokulda öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı. Yaklaşık 4 yıldır sürdüğü anlaşılan usulsüzlükte öğretmenlerin eksik yatan ek ders ücretinin farklı banka hesaplarına yatırıldığı fark edildi.

Kocaeli'nin Gölcük ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'ndeki Gölcük Saraylı Ortaokulu'nda görev yapan bazı öğretmenlerin ek ders ücretlerine el konuldu.

Öğretmenler ilk olarak maaş bordroları ile maaş ödeme dekontlarında ciddi tutarsızlıklar olduğunu fark etti ve ek ders ücretlerinin hesaplarına yatan miktardan yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu tespit etti.

Usulsüzlük 4 sene boyunca sürmüş

Bu durumu fark eden öğretmenler, geriye dönük olarak hesaplarını kontrol ettiklerinde yaklaşık 4 yıl boyunca bu usulsüzlüğün sürdüğünü ve maaş bordrolarında yazan ek ders ücret farklarının farklı banka hesaplarına yatırıldığını gördü.

.jpg

Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusu

Durumun ortaya çıkmasının ardından Hürriyetçi Eğitim Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adem Ellialtıoğlu ve diğer yetkililer, Kocaeli Adliyesi’ne giderek, ek ders ücretlerini hesaplayan okul müdürü M.H.A., işlemleri inceleyen ve onaylayan ilçe destek hizmetleri şefi ve memurları, şube müdürü ve Gölcük Milli Eğitim Müdürü hakkında; "İrtikap", "Görevi kötüye kullanma" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından suç duyurusunda bulundu.

3.webp

Şikayetlerin ardından hem Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı hem de Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, "Biz olayı öğrenir öğrenmez hemen valilik oluruyla müfettişlerimizi görevlendirdik. Bunun sorumlusu kimse, onlarla ilgili soruşturma başlattık. Sorumlusu ya da sorumluları kimse hepsi değerlendirilir." dedi.

2.webp

"Bordroda 15 bin TL, hesapta 5 bin TL

Hür-Sen Konfederasyonu ve Hürriyetçi Eğitim Sen Genel Başkanı Levent Kuruoğlu, olayın detaylarını sosyal medya hesabından paylaştı. Kuruoğlu, "Kocaeli Gölcük ilçesinde bir okulda bazı öğretmenlerimizin bordrolarında ek ders ücretlerinin üç katı olarak göründüğü ancak alması gereken kadarının hesaplara yatırıldığı tespit edilmiştir. Yani ek ders bordroda 15 bin TL görünmekte ama hesaplara 5 bin TL yatmaktadır. Geriye dönük olarak 4 yıl aynı şekilde bu usulsüzlük sürmektedir." dedi.

"Maliye sisteminde bir açık olduğu, bu açık üzerinden tespitlerimize göre sadece bir okulda 4.5 milyon TL'nin üstünde bir yolsuzluk yapıldığı görülmektedir." diyen Kuruoğlu, diğer öğretmenleri de geriye dönük bordrolarını kontrol etmeleri konusunda uyararak yardımcı olmak için kendileriyle iletişime geçmelerini istedi.