Sahte depreme dayanıklılık raporu satılmaya başlandı

Sahte depreme dayanıklılık raporu satılmaya başlandı
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki bin 134 özel eğitim kurumuna bir yazı göndererek depreme karşı teknik inceleme yaptırılmasını ve dayanıklılık raporu hazırlatılmasını istedi.BirGün’den İsmail Arı’nın...

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentteki bin 134 özel eğitim kurumuna bir yazı göndererek depreme karşı teknik inceleme yaptırılmasını ve dayanıklılık raporu hazırlatılmasını istedi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre bazı şirketlerin özel eğitim kurumları için sahte raporlar hazırladığı iddia edildi. Yönetmelik gereği binalardaki kolonlardan örnek alınması gerekiyor. Ancak bu şirketlerin örnek almadan alınmış gibi raporlar düzenlediği belirtildi.

KONTROL EDİLMİYOR
BirGün bu iddiaları araştırmak için özel okullar, kreşler ve sürücü kursları gibi özel eğitim kurumlarına deprem dayanıklılık raporu hazırlayan bir şirkete ulaştı. BirGün’ün bir özel okul sahibi gibi aradığı Cuma Ali isimli bir şirket yetkilisi, “Biz 10 bin TL’ye yapıyoruz deprem dayanıklılık testini ve rapor hazırlıyoruz. Bina 1950’de de yapılsa dün de yapılsa bu raporu istiyorlar. Bunun mantığı var mı yok mu artık sorgulamayalım. Artık herkes biliyor Milli Eğitim’in salak olduğunu. Hani bu raporu istiyorlar da raporda bu hesap yanlış, şu yanlış demiyorlar,” dedi. Yani şirket yetkilisi Milli Eğitim’in raporların doğruluğunu kontrol etmediğini belirtti.

‘MEB’İN HABERİ VAR’
Şirket yetkilisi, “Karot almadan mı rapor hazırlıyorsunuz?” sorusuna karşılık da şunları söyledi:
“Eski tarihli karotlarınız (kolonlardan alınan örnek) varsa onun değerlerini kullanıyoruz. Zemin etüdü alıyoruz. Sonra laboratuvarda analize sokuyoruz ve teknik rapora yazıyoruz. Biz daha ucuza yapıyoruz çünkü diğer firmalar gelip binanızdan karot alıyorlar biz almıyoruz. Ben makine mühendisiyim benim inşaat mühendisim var benim mimarım var. 10 gündür 100’den fazla kuruma deprem dayanıklılık raporu verdim. Bir müfettiş beni aradı, ‘Sizin raporlardaki veriler Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvarlardan mı?’ dedi. Ben de hayır dedim. 'İl Milli Eğitim’den arkadaşların haberi var, konuşun,' dedim, daha aramadılar. İsterseniz karot alırım ama o zaman kat başı 15 bin TL alırız sizden.”