Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl hapis cezası verildi

Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Başkanı Akış'a 19 yıl hapis cezası verildi
Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın davası bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Akış'a 19 yıl hapis cezası verildi

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınmasının ve yerine kayyım atanmasının üzerinden iki gün geçti. İki gündür kentte devam eden, oturma eylemi ise dün gece sona erdi. Hakkari, Türkiye'de üçüncü kez kayyım atanan ilk şehir olarak, üçüncü güne uyandı.

Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61'inci duruşması bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Duruşmada yaşananlar

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, 2013'te başlatılan KCK soruşturması ile yargılandı. Sıddık'ın yargılandığı 14 sanıklı dava bugün saat 10.30'da gerçekleşecekti. Ancak daha sonra duruşma saatinin 09.30'a güncellendiği duyurulmuştu. Duruşma 10.04'te başladı.

Vekillerin adliyeye ulaşması engellendi

Duruşmanın görüleceği Hakkari Adliyesi'ne ulaşmak isteyen DEM Parti milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının önü polis tarafından kesildi. Hakkari Valiliği'nin kentte uyguladığı 10 günlük eylem, etkinlik, toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı gerekçe gösterilecek, heyetin geçişine izin verilmedi.

Heyet, yapılan uygulamayı alkış ve sloganlarla protesto etti. Ardından adliyeye gelen vekiller bu kez de duruşma salonuna alınmadı.

Mehmet Sıddık Akış’ın Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın duruşması başladı. 14 kişinin yargılandığı davaya sadece Akış katılırken, kimlik tespitinin ardından duruşma başladı.

"Mücadeleye devam edeceğim"

Dönemin savcısının, polisinin, hakiminin FETÖ’cü olduklarını, hazırladıkları dosyanın siyasi olduğunu söyleyen Akış, “Bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söylüyorum. Benim başım dik. 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Sizden ne beraat ne tahliye talep etmiyorum” dedi.

Savunmasının sonunda ise, “Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. Neden bir 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım” dedi.

Ceza verildi

Mahkeme sonunda heyet Akış'a örgüt üyeliği suçlamasıyla 19 yıl 6 ay hapis cezası ile tutuklanmasına karar verdi.