Adviye Bal’ın yeni sergisi “Zamansız" açılıyor

Adviye Bal’ın yeni sergisi “Zamansız" açılıyor
Resim ve heykel sanatçısı Adviye Bal’ın yeni sergisi “Zamansız/Timeless”, 2 Mart’tan itibaren Teşvikiye’deki Red Rouge Art Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor! Sanatçının, insanın enerji düzeylerine göndermeler yapan...
Resim ve heykel sanatçısı Adviye Bal’ın yeni sergisi “Zamansız/Timeless”, 2 Mart’tan itibaren Teşvikiye’deki Red Rouge Art Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor! Sanatçının, insanın enerji düzeylerine göndermeler yapan siluetlerden oluşan eserlerinin yer aldığı sergi, izleyicilerin zihnine yeni bir boyuta geçiş anahtarını sunuyor. Küratörlüğünü Derya Aydoğan’ın üstlendiği “Zamansız/Timeless” sergisi, 23 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

Bugüne kadar yirminin üzerinde kişisel sergiye imza atan; Almanya, Rusya ve Japonya’da, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde 50’in üzerinde karma sergiye katılan ve birçok uluslararası sanat fuarında yer alan ressam ve heykel sanatçısı Adviye Bal, “Zamansız/Timeless” başlıklı yeni sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçı, yeni sergisinin ismini “Bir olay, bir nesne, bir başlangıç noktası yoksa şimdi de yoktur. Şimdi yoksa geçmiş ve gelecek de olamaz. Öyleyse hiçbir şeyin olmadığı yerde zaman da yoktur. Biz varsak zaman var,” sözleriyle anlatıyor.

“Zamansız/Timeless” sergisinde yer alan eserlerde retinaya yansıyan renkler, aslında ruhsal enerji düzeylerini açık eden yalın bir gerçekliğin soyutlamaları olarak Adviye Bal’ın resimlerine yansıyor. Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan ve bu iki ayrı alanı üretimlerinde bir araya getiren sanatçının bronz döküm ve taş yontu heykelleri ise resimlerinden taşan kompozisyonların üç boyutlu bir görüsünü ortaya çıkarıyor. Serginin ilgi çekici bir alanı olarak kozmos odası, zaman kavramının hem önemli bir eşlikçisi olarak mekânda yer alıyor hem de bu kavramın günümüz olanaklarıyla henüz aşamadığı “ışık”la bütünleştiği bir arena yaratıyor. Kozmos odasında, ışık hızından daha hızlı tek olgu olan düşüncenin, zamansız algıya bir geçit yaratacağı simgeleniyor. İzleyicinin, düşüncelerine sızarak ışık hızını geçmesi ve dünyada bulunmayan renklere ulaşma dürtüsü tetikleniyor. “Zamansız/Timeless” sergisinin küratörlüğünü üstlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Derya Aydoğan, “Bu sergi, zamana atfedilen tüm kalıpları zaman aşımına uğratarak zamansız bir algıyı zihne yerleştirmenin peşine düşmektedir,” yorumunu yapıyor.