Ferhan Özpetek’ten “Beyaz Önlüklüler Günü” çağrısı

Ferhan Özpetek’ten “Beyaz Önlüklüler Günü” çağrısı
İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, 20 Şubat gününün koronavirüs salgınında görev yapan sağlık görevlilerine atfen “Beyaz Önlüklüler Günü” ilan edilmesi için kampanya başlattı.İtalyan Yazarlar ve Editörler...

İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, 20 Şubat gününün koronavirüs salgınında görev yapan sağlık görevlilerine atfen “Beyaz Önlüklüler Günü” ilan edilmesi için kampanya başlattı.
İtalyan Yazarlar ve Editörler Derneği tarafından 21 Nisan’da online olarak imzaya açılacak Özpetek’in bu önerisine; Giorgia Armani, Giuseppe Tornatore, Ornella Muti, Vasconcelos Rossi, Aleksandros Gassman, Carlo Verdone, Renato Zero Al Bano ve Andrea Bocelli gibi birçok isim de imza attı.
Sağlık çalışanlarının her zaman hatırlanması gerektiğini söyleyen Ferzan Özpetek önerisinin ortaya çıkışını ise şöyle anlattı: “10 yıl sonra bir çocuk ‘Beyaz gömlekliler bayramı nedir?’ diye sorduğunda, başkaları için hayatlarını hiçe sayan bu kadınların ve erkeklerin hikâyelerini anlatabilmeliyiz. Hayatını kaybedenleri anmak ama aynı zamanda da hastanede çalışan tüm personele teşekkür edebilmek için yılın bir gününü onlara ayırmamız gerekir diye düşündüm”