Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı

Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı
Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı. Dünya Miras Listesi’ne aday kültür varlıklarını ifade eden Geçici Liste’ye Güvercinada...

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındı. Dünya Miras Listesi’ne aday kültür varlıklarını ifade eden Geçici Liste’ye Güvercinada Kalesi’nin de eklenmesiyle Türkiye’den listede bulunan kültür varlığı sayısı 83’e ulaştı. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları belediye tarafından tamamlanarak ziyarete açılan Güvercinada Kalesi’nin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin ‘kuşların uğramadan geçmediği tılsımlı adacık’ olarak ifade ettiği Güvercinada’nın üzerinde bulunan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde yenilenmiş olan kalenin tarihinin ise 13’ncü yüzyılın sonlarında ya da 14’ncü yüzyılın başlarında Kuşadası’na gelen Cenevizlere dayandığı bilinmektedir”
SİMGE NİTELİĞİNDE
“İlçemiz için simge niteliğinde bir önemi bulunan Güvercinada Kalesi’nin en önemli uluslararası kuruluşlardan olan UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış olması son derece büyük bir önem taşımaktadır. Güvercinada Kalesi’nin Dünya Mirası Listesi’nin ilk basamağı olan geçici listede yer alması Kuşadası’nın ulusal ve uluslararası alanda yapılacak tanıtımına çok önemli bir katkı sunacaktır. İlçemize hayırlı olmasını diliyorum”