Hollanda kilisesinde Aşık Veysel yankılandı

Hollanda kilisesinde  Aşık Veysel yankılandı
Hollanda’nın 670 yıllık tarihi kilisesi koronavirüs salgını nedeniyle kent halkına moral vermek için Türkçe ezgiler çaldı. Rotterdam’da yaşayan Türkiyeli göçmenler çan kulelerinden yükselen Türkçe müzik sürpriziyle...

Hollanda’nın 670 yıllık tarihi kilisesi koronavirüs salgını nedeniyle kent halkına moral vermek için Türkçe ezgiler çaldı. Rotterdam’da yaşayan Türkiyeli göçmenler çan kulelerinden yükselen Türkçe müzik sürpriziyle karşılaştı. Rotterdam’ın Ortaçağ’dan günümüze kalan tek yapısı olan Aziz Laurens Kilisesi’nden (Sint-Laurenskerk) Aşık Veysel’in ünlü eseri Uzun İnce Bir Yoldayım ile eski İstanbul türküsü Katibim’in (Üsküdar’a gider iken) ezgilerini yayımladı.
BBC Türkçe’ye konuşan Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran, yayının salgında moral vermek, farklı kültürlerden insanların birbirine kenetlenmesine katkıda bulunmak için gerçekleştirdiğini söyledi. Eski Rotterdam Belediye Meclisi Üyesi Baran, geçen günlerde yine moral vermek için caddelere Kur’an-ı Kerim ve diğer kutsal kitaplardan alıntıların yer aldığı afişlerin asıldığını anımsattı. Baran, sadece Türkiye kökenli göçmenlerin değil, dinleyen herkesin bu eserlerden keyif aldığını söyledi. IOT, Hollanda hükümetinin resmî danışma organı.