Korona nedeniyle Oscar’a erteleme

Korona nedeniyle Oscar’a erteleme
Oscar ödülleri gecesi koronavirüs salgını nedeniyle 25 Nisan 2021’e ertelendi. Oscar’a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihi de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldı. Ödül gecesini organize eden Sinema Sanatları ve Bilimleri...

Oscar ödülleri gecesi koronavirüs salgını nedeniyle 25 Nisan 2021’e ertelendi. Oscar’a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihi de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldı. Ödül gecesini organize eden Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden yapılan açıklamada, “Ödül tarihini uzatmakla, film yapımcılarına, filmlerini bitirip gösterime sokmaları için gerekli esnekliği sağladığımızı ümit ediyoruz” ifadesi kullanıldı.


ÜRETİM DURMUŞTU


Genellikle yıl sonuna kadar yapılan Oscar’a aday gösterilecek filmler için başvuru tarihinin de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldığı kaydedildi. ABD’de mart başından beri etkili olan salgına karşı alınan tedbirler çerçevesinde film ve televizyon sektöründe üretim durmuştu. Oscar ödülleri gecesi en son 1981 yılında, dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’a yönelik suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelenmişti.