Protestolar HBO’da karşılık buldu

Protestolar HBO’da karşılık buldu
George Floyd protestoları isyana dönerken, kölecilikle ilgili sanat eserlerine yönelik tepkiden tüm zamanların en çok gişe yapmış filmi de nasibini aldı. Mayıs ayında açılan dijital dizi-film izleme platformu HBO Max, platformda...

George Floyd protestoları isyana dönerken, kölecilikle ilgili sanat eserlerine yönelik tepkiden tüm zamanların en çok gişe yapmış filmi de nasibini aldı. Mayıs ayında açılan dijital dizi-film izleme platformu HBO Max, platformda yayınlanan Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind) filmini, içerisinde bulunan kölelik tasvirleri nedeniyle yayın platformunun listesinden çıkarttı.
HBO Max’in bir üst şirketi olan WarnerMedia’nın yaptığı resmi açıklamada, “Rüzgar Gibi Geçti, kendi zamanının bir ürünü ve maalesef ki o zamanların Amerikan toplumunda yaygın olan etnik ve ırksal yargılamalara sahip. Bu ırkçı tasvirler o zamanlar yanlıştı, günümüzde de yanlış. Açıklama yapmadan bu başlığı yukarıda tutmamızın ve tasvirleri kınamakla yetinmemizin sorumsuzca olacağını düşündük. Bu tasvirler kesinlikle WarnerMedia’nın değerlerinin karşısında” ifadeleri yer aldı.