RTÜK Başkanı'ndan 'gündüz kuşağı programları' tepkisi: 'Artık son raddedeyiz'

RTÜK Başkanı'ndan 'gündüz kuşağı programları' tepkisi: 'Artık son raddedeyiz'
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, gündüz kuşağı programlarının içeriklerine tepki gösterdi. Son raddede olduklarını belirten Şahin, ""Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız" dedi.


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesince (SUBÜ) Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "SUBÜ Konuşmaları"na katılan Şahin, kurumun işleyişi ve çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Türkiye'nin iletişim alanındaki mevzuatının birçok Avrupa ülkesinden, ABD, Fransa, Almanya'dan çok daha ileride olduğunu vurgulayan Şahin, düzenlemelerin sadece ceza veya müeyyide olarak algılanmaması gerektiğini kaydetti.

RTÜK'ün bu konuda şanssızlığı olduğuna değinen Şahin, şöyle konuştu:

"Sosyal medya bizi sevemedi çünkü nihayetinde ceza veren bir kuruluşuz. Ceza veren veya müeyyide uygulayan kurumlar sevilmez. Bunun da bilincindeyiz ama bir de bunun yanında yanlı olarak yayın yapan bir sistematikten geldikleri için, çok sevemediği için bizi, hep sanki hiç başka iş yapmıyor da sabah kalkıyor RTÜK Başkanı, 'Ya bugün de kime ceza vereyim, bu Kızılcık Şerbeti de fazla oldu, Kızıl Goncalar da nereden çıktı?' deyip durmadan onlara ceza verecek bir yapıda veya bu kafada olan bir zihniyet gibi gösterdiler size. Ama aslında bakacak olursanız bu yaptıklarımızın tamamını nihayetinde kanun ve yönetim çerçevesinde yapıyoruz."

"Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız"


Şahin, gündüz kuşağı programları ile dizilere çok ceza verdiklerini ancak yapımcıların devam ettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar. Ne olacak peki? O program YouTube'a giderse internette daha başka mecralara giderse ne yapacaksınız? Burası elimizin altında. Ver para cezasını, kapat programı. İnce bir çizgideyiz. Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak. İzlemesin, izletmeyelim, bilinçlendirelim. Belki mecrayı değiştirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? Gençlere hitap eden birçok yapımcı var. Ama şunu söyleyeyim RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz."