And the Oscar goes to Clio

And the Oscar goes to Clio
Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan ‘Türkiye Yılın Otomobili’ ödülüne bu yıl Renault Clio layık görüldü. OGD üyelerinin puanlarıyla birinciliği elde eden  Clio, 5.000 puan alarak finale kalan 7...

Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan ‘Türkiye Yılın Otomobili’ ödülüne bu yıl Renault Clio layık görüldü. OGD üyelerinin puanlarıyla birinciliği elde eden  Clio, 5.000 puan alarak finale kalan 7 otomobil arasından seçildi.

OTOMOTİV Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl 5’incisi organize edilen ve tüm aşamalarında büyük heyecan yaşanan “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasının birincisi Bursa’da üretilen Renault Clio oldu. Pandemi önlemleri çerçevesinde bu yıl dijital mecralarda online olarak izlenebilen yarışmanın finalinde OGD üyesi 75 otomotiv gazetecisinden toplamda 5.000 puan alan yeni Clio birinciliğe ulaştı.

17 ADAY ARASINDAN SEÇİLDİ

Yarışmanın ilk etabında; 17 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer almaya hak kazandı. Finale kalan modeller “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından önemli bir sınavdan geçirildi. “Yılın Otomobilini” belirleyen ikinci etapta ise; BMW 3 Serisi, Citroen C5 Aircross, Mercedes-Benz A Serisi Sedan, Nissan Micra, Opel Corsa, Peugeot 2008 ve Renault Clio finale kalmaya hak kazandı. Birinci seçilen Renault Clio “Yılın Otomobili” logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

İŞÇİLER ADINA ALIYORUM

Otomotiv gazetecilerinin verdiği oylarla Türkiye’nin “Otomobil Oscarı” olarak adlandırılan Türkiye Yılın Otomobili ödülüne layık görülen Renault Clio’nun açıklandığı İstanbul Park’tan online olarak düzenlenen törende bir konuşma yapan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Renault Clio ile gelen birincilikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. bizim için büyük önem arz eden otomotiv gazetecilerinden ilk ödülümüzü Megane Sedan ile almıştık. Şimdi de ikinci kez bu ödülü alıyoruz. Bu ödülün arkasında Türkiye’de yapılmış milyonlarca dolarlık yatırım, Türk mühendislerinin ve işçisinin emeği, bilgi birikimi ve özverisi var. Bu ödülü Oyak-Renault Fabrikaları’nda bu aracı üreten çok değerli mühendis ve işçileri adına alıyorum.”

TOGG’un ilk ödülü OGD’den

OTOMOTİV Gazetecileri Derneği’nin Türkiye otomotiv sektörüne katkısı olan şirket, proje ve kişilere verdiği özel ödülü bu yıl Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu – TOGG aldı. OGD Özel Ödülü’nün kabul ettikleri ilk ödül olduğunu ifade eden TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, etkinliğe özel gönderdiği video ile teşekkür etti ve gurur duyduklarını ifade etti.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

1.     Renault Clio                             5.000 puan

2.     Peugeot 2008                           3.590 puan

3.     Opel Corsa                                      2.540 puan

4.     Citroen C5 Aircross                  2.120 puan

5.     BMW 3 Serisi                           1.890 puan

6.     Mercedes-Benz A Serisi Sedan 1.850 puan

7.     Nissan Micra                            1.510 puan