Hayaller özel gerçekler toplu

Hayaller özel gerçekler toplu
Yapılan uluslararası anketler tüketicilerin pandemi süreciyle birlikte daha az toplu taşıma kullanacağını, araç paylaşımlarından vazgeçeceğini ortaya koyarken, özel araç kullanımının ise artacağına dikkat çekiyor. Peki...

Yapılan uluslararası anketler tüketicilerin pandemi süreciyle birlikte daha az toplu taşıma kullanacağını, araç paylaşımlarından vazgeçeceğini ortaya koyarken, özel araç kullanımının ise artacağına dikkat çekiyor. Peki Türkiye’de otomobil alımı bu ekonomik şartlarda öncelik sırasında var mı?

COVID-19 (koronavirüs) pandemisi kaynaklı kişisel davranış ve tercih değişikliklerinin yaşandığı, önümüzdeki süreçte bu değişikliklerin artarak devam edeceği ortada. Yeni normal olarak adlandırılan bu süreçte tüketici davranışlarının her alanda değişmesi beklenirken, bu durum kendini ulaşım sektöründe de net olarak gösterecek. Bu doğrultuda teknoloji şirketi IBM’in İş Değerleri Enstitüsü (IBV) ABD’de 25 bini aşkın yetişkin arasında gerçekleştirdiği bir anketle korona virüsünün tüketicilerin bakış açılarını nasıl etkilediğini araştırmış. Anketin sonuçları, tüketicilerin toplu taşımaya yönelik tutumlarının belirgin şekilde değiştiğini gösteriyor. İşte anketten bazı çarpıcı sonuçlar;
PAYLAŞMA ORTADAN KALKIYOR
• Düzenli olarak otobüs, metro veya tren kullanan katılımcıların yüzde 20’den fazlası artık toplu taşıma kullanmayacaklarını, yüzde 28’i ise daha az kullanacaklarını söylemiş.
• Ankete katılanların yarıdan fazlası araç paylaşma uygulamaları ve benzer hizmetleri bunları daha az kullanacakları veya tamamen kullanmayacaklarını aktarmış.
• Bulgular taksi veya Uber gibi otomobil hizmetleri için ise çok kötü değil. Ankete katılanların yüzde 24’ünden daha azı artık bu ulaşım yöntemlerini kullanmayacaklarını belirtmiş. Geri kalanları ise çok sık olmasa da kullanacaklarını aktarmış.
• Ankete katılanların yüzde 17’sinden fazlası virüs sonucu olarak kişisel araçlarını daha fazla kullanmayı planladıklarını, yaklaşık 4’te 1’i araçlarını kendi özel ulaşım tarzı olarak kullanacaklarını söyledİ.
TÜRKİYE’DE EKONOMİK ENGEL
Sonuçta IBM bu anketi ABD genelinde yapsa da, pandemi sürecinde tüketici davranışlarının tüm dünyada benzer şekilde değiştiği ortada. Pandemi sürecinin tüketicileri toplu taşımadan kısmen uzaklaştıracağı ortada ama Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde en önemli sorun ekonomik. Yani Türkiye’de ekonomik nedenlerle otomobil alamayacakların oranı ciddi artış gösterirken, otomobil alma kararını en az 6 ay erteleyenlerin sayısı da hızla artıyor. Açıkçası düşen gelirlere paralel verilecek cazip teşvikler ve düşük kredi faizleri de bu karardan döndürmeyecek gibi duruyor.
Yani anketlere ‘toplu taşımaya binmem’ cevabı vermekle iş bitmiyor. Normal şartlarda bu salgın araç satışlarını yukarı taşırdı, ama süreç hâlâ sürüyor ve insanlar hazırdan ya da borçlanarak hayatta kalmaya çalışıyor. Süreç uzadıkça ekonomik olarak ciddi bir daralma kaçınılmaz olacak. O zaman otomotiv alımı, öncelik sırasında kaçıncı olacak görmek gerekiyor.
Tabi bu arada Türkiye’de düşen pazara paralel son 2 yıldır bekleyen bir talep olduğunu da unutmamak lazım. Pek toplu taşıma kullanmayan bu kesim pandeminden bağımsız arz arttığında yeniden alıma geçecektir.

110 yıllık yolculuk

BU yıl 110. yaşını kutlayan Alfa Romeo, hayranlarını sanal ortam üzerinden önemli bir yolculuğa davet ediyor. Markanın 110 yıllık geçmişi üzerine oluşturulan “Storie Alfa Romeo” web serisi, Alfa Romeo Müzesi’nde sergilenen ve üretildiği tarihe damga vuran otomobillerin daha önce yayınlanmayan hikâyeleri ve arşiv görüntülerini göz önüne seriyor. Alfa Romeo modellerinin üretildiği dönemlerde gerçekleşen siyasi, kültürel ve popüler olaylarla desteklenmiş bir tarih yolculuğu sunan “Storie Alfa Romeo” web özel serisi, 1910 yılında üretilen markanın ilk modeli Alfa Romeo 24 HP’nin hikayesi ile başlıyor.

Karamsarlık arttı, umutlar ağustos sonrasına kaldı

DİĞER sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de işleri durma noktasına getiren koronavirüs salgınının Türkiye’de, 200 binin üzerinde istihdam yaratan otomotiv sektörünün tedarik zincirine yönelik etkileri devam ediyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), salgının sektör üzerindeki etkilerini daha yakından görebileceğimiz sektör anketlerinden üçüncüsünün sonuçlarını yayınladı. Ankete göre katılımcıların yüzde 76’sı pandemi nedeniyle bu yıl yüzde 20’den fazla ciro kaybı öngörmekte iken, kaybın yüzde 40’ı aşacağını düşünenler ise yüzde 10’luk bir grubu oluşturdu.
3 AYDAN UZUN SÜRER
TAYSAD üyelerinin yüzde 65’i önümüzdeki dönemde nakit sıkışıklığı yaşayacağını düşünürken, bu sorunun üç ay ya da daha uzun süreceğini öngörenlerin oranı yüzde 70’i buldu . Katılımcıların yüzde 60’ı pandemi etkilerinin Temmuz ayından önce sona ermeyeceğini düşünürken, etkilerin ortadan kalkmasının Ağustos ayı sonrasına kalacağını düşünenlerin oranı yüzde 26 oldu.

HAZIRLAYAN: Emre Özpeynirci