50 bin kişi sandık başına gidiyor: Oy verme işlemleri başladı

50 bin kişi sandık başına gidiyor: Oy verme işlemleri başladı
31 Mart yerel seçimlerinin ardından YSK’nın karar verdiği 3 ilçe ve 4 beldede seçimler tekrar yapılıyor. Bugün 50 bin kişi yeniden sandık başına gidiyor. Oy verme işlemleri başladı

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nin ardından sonuçlara yapılan itirazlar sonucu bugün 3 ilçe ve 4 beldede tekrarlanacak seçimlerde 50 binden fazla seçmen sandığa gidecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) aldığı karara göre, bugün Aksaray’ın Güzelyurt, Kayseri’nin Pınarbaşı, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçeleri ile Sivas Yıldızeli Güneykaya, Tunceli Mazgirt Akpazar, Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran ve Aksaray Merkez Sağlık beldelerinde belediye başkanlığı seçimleri için bir kez daha sandık kurulacak.

• Hilvan belediyesi: Şanlıurfa’nın Hilvan İlçe Seçim Kurulu, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile yeni mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti seçimlerinin iptaline karar vermişti. İlçe belediye başkanlığı seçimi yenilenecek.

• Pınarbaşı Belediyesi: Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde de CHP’nin "belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönündeki kararların kaldırılması" talebini reddeden YSK, Pınarbaşı ilçesinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

• Güzelyurt Belediyesi: Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde AKP yetkilileri, "kısıtlı seçmenlerin" oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden kurul, seçimin yenilenmesine karar verdi.

• Güneykaya Belde Belediyesi: Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde yapılan seçimler de iptal edilmişti. Güneykaya’da 3 sandığın kurulduğu Güneykaya Anadolu Lisesi’nde oy kullanma işleminin ardından yaşanan arbede nedeniyle seçimler yenilecek.

• Büyükkarıştıran Belde Belediyesi: Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesinde de yeniden seçim yapılacak. CHP, 2 sandıkta 2 kısıtlı kişinin oy kullandığı gerekçesiyle itiraz etmişti. Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde AKP, sandık görevlilerince bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası verilmediği iddiasıyla seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesine karar verdi.