'Gezi' ve 'Osman Kavala' çıkışıyla MHP'nin hışmına uğramıştı: Abdülkadir Selvi kalemini neden değiştirdi?

'Gezi' ve 'Osman Kavala' çıkışıyla MHP'nin hışmına uğramıştı: Abdülkadir Selvi kalemini neden değiştirdi?
İktidara yakın isim olan Abdülkadir Selvi, "İklim değişir"le başlayan 'Osman Kavala' ve 'Gezi' yazılarıyla dikkatleri üzerine çıktı. MHP'nin hışmına uğramasına rağmen çıkışlarını sürdüren Selvi'nin yazılarını Fikret Bila değerlendirdi.

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Abdülkadir Selvi, Osman Kavala başvurusunun Adalet Bakanlığı tarafından incelendiğini yazdıktan sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız’ın hedefi haline gelmişti.

Son zamanlarda Gezi tutukluları ve Osman Kavala hakkındaki yazılarıyla dikkatleri üzerine çeken ve iktidar ortağı MHP'nin hışmına uğrayan Selvi'nin yazılarını Halktv.com.tr yazarı Fikret Bila değerlendirdi.
Selvi'nin iktidarla ilgili önemli haberler aldığına dikkat çeken Bila, "AK Parti'nin içinde bir yoklama yaparak bu görüşleri yansıtıyordur" dedi.

"Hukuksuzluklar engel olarak konuluyor"

İktidarın bu yazılar üzerinden bir kamuoyu yoklaması yapabileceğini belirten Bila, şunları söyledi:

İktidarın bu yazılar üzerinden bir kamuoyu yoklaması yaptığı da düşünülebilir. Bu konuda bir niyet taşımalarının nedeni de aslında ekonominin sıkışmış olması.

Batı kaynaklarından kredi bulmak için bu tür hukuksuz olarak değerlendirilen davalar önüne engel olarak konuluyor Türkiyle'nin.

Bu engeli aşmak için yeniden yargılama yolu açılabilir mi, yapılan yoklama bu.

"Yoklama ikinci kez yapıldı"

Ancak bu yoklama MHP tarafından çok sert olarak karşılık buluyor. İktidarın bunu uygulamaya teşebbüs edeceği konusunda çok fazla umut taşımıyorum.

Erdoğan böyle düşünse bile bu Cumhur İttifakı içinde çok büşük kriz yaratacak gibi duruyor.
Ben bu yoklamanın ikinci kez yapıldığı kanaatindeyim Selvi tarafından. MHP'nin bu konudaki tavrı değişmedikçe AKP'nin ve Erdoğan'ın adım atması zor diye düşünüyorum."


Ne olmuştu?

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Stefan Schennach, Türkiye temaslarında Türkiye'nin, HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş ve Gezi Davası kapsamında tutuklanan Osman Kavala başta olmak üzere AİHM kararlarına uyulması gerektiği uyarısını yinelemişti.

Bu görüşmenin ayrıntılarını aktaran Abdulkadir Selvi yazısında Kavala’nın avukatlarının başvurusu üzerine Adalet Bakanlığı’nın, ‘Kanun Yararına Bozma’ talebini incelemeye aldığını duyurmuştu.

YİNE MHP'NİN HEDEFİNDE

Selvi’nin açıkladığı bu haber üzerine MHP Genel Başkanı Feti Yıldız Selvi’yi ‘hükümlü propagandası yapmak’la suçlayarak, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

“Sayın Selvi, İstinaf ve Temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar ve hükümlere karşı , Kanun Yararına Bozma Başvurusunu yapma yetkisi Adalet Bakanlığına aittir. Olağanüstü kanun yollarından biri olan Kanun Yararına Bozma nedir ? Kanun Yararına Bozma Yapılabilen Ceza Mahkemesi kararları hangileridir ? Kanun Yararına Bozma Yapılamayan Kararlar nelerdir? İnfaz hangi hallerde durdurulur ? Bir dilekçe verme işlemini kamuoyuna abartılı şekilde sunmadan önce, yetkin bir Ceza Avukatından yardım alırsanız, vatandaşın doğru bilgi edinme hakkına saygılı iş yaparsınız. Değilse, sadece hükümlü propagandası yapmakla kalırsınız.”