Meclis'te bayram sonrası ilk mesai

Meclis'te bayram sonrası ilk mesai
Bayram tatilinin ardından yoğun bir gündemle bugün açılacak olan Meclis' in temmuz ayı sonuna kadar çalışması planlanıyor. Meclis'in ana gündem maddelerini ise ekonomi ve dokuzuncu yargı paketi oluşturacak.

Meclis, Kurban Bayramı tatilinin ardından 25 Haziran Salı günü yoğun mesaisine dönüyor. TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşülmesine başlanacak.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulunda ilk olarak kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin görüşülmesi bekleniyor. Teklif ile, kripto para piyasasında şeffaflığı artırmak ve yatırımcıyı korumanın yanı sıra, kurallara uymayan platformlara ağır yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

Ulaştırma alanında yeni düzenlemeler

Ulaştırma alanında bazı yeni düzenlemeler öngören teklif de Meclis tatile girmeden genel kurulda görüşülecek. Bu teklife göre, havalimanı girişlerinde tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcu uçağa binemeyecek. Teklifle ayrıca, uçuş izni almadan veya sivil havacılık ya da mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında İHA-drone uçuran ve güvenlik güçlerince tespit edilen kişilerin 60 bin lira ceza ödemesi öngörülüyor.

Vergi paketi sunuluyor

AKP'nin önümüzdeki hafta TBMM’ye sunacağı vergi paketinde ise asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi uygulamasına geçilmesi öngörülüyor. Teklifte, bazı KDV istisnalarının kaldırılması, engellilerin araç alımındaki ÖTV indirimi uygulamasının yeniden düzenlenmesi, yurt dışı çıkış harcının artırılması, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında bazı vergi cezalarının artırılması gibi düzenlemeler de öngörülüyor.

Vergi paketinde ayrıca vergi kaçıranları bildirenlere verilen ihbar ikramiyelerinin artırılması, motokuryelerin elde ettiği gelirin vergilendirilmesi ve AR-GE personeline uygulanan ücret istisnasına üst limit getirilmesi yer alıyor. Yem, gübre, yabancılara verilen sağlık hizmetleri, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV istisnasının yeni teklifle kaldırılması hedefleniyor.

9. Yargı Paketi

Meclis tatile girmeden önce, casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele amacıyla TCK’da yeni bir suç ihdas edilmesi ve cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeleri içeren 9’uncu Yargı Paketi de kanunlaştırılacak. Bu doğrultuda denetim serbestliğinden faydalanabilmek için en az 30 gün cezaevinde kalma şartı gelecek. Mevcut durumda, iki yıl ve altında ceza alan kişiler cezaevine girmiyor. Toplumdaki cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için hükümlülerin denetimli serbestlikten faydalanabilmesi, 30 gün cezaevinde kalma şartına bağlanacak.

Teklife göre ayrıca hakaret suçu uzlaştırma kapsamından çıkarılacak ve ön ödeme kapsamına alınacak. Para cezası artık devlete ödenecek.

Boşanma davasının reddi sonrası üç yıl bekleme kuralı bir yıla inecek. Anayasa Mahkemesi üç yıllık sürenin taraflara katlanamayacakları bir külfet yüklediği gerekçesiyle bu hükmü iptal etmişti.

Google yetkilileri yarın TBMM'ye geliyor

Dijital Mecralar Komisyonu, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında “dijital telif” gündemiyle toplanacak. Komisyon, Google yetkililerini dinleyecek.

Yayman “Biz, emeğin çalınmasına, istismar edilmesine karşıyız. Google yetkililerinden Avrupa’da hangi normları ve usulleri uyguluyorlarsa Türkiye’de de aynı normları ve usulleri uygulamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bu konuda bir çalışmaları olduğunu anlatan Yayman, bir ortak akıl toplantısı yaptıklarını ve bir masa belirlediklerini söyledi. Yayman, haberin telif konusu hâline gelmesi ve dijitalleşme nedeniyle reklam, ilan gelirlerinin düşmesine bağlı olarak gerçek anlamda haberciliğin ‘ölüme terk edilmemesi’ gerektiğinin altını çizdi.