ABD Başkanı Biden’dan kongreye Türkiye mektubu

ABD Başkanı Biden’dan kongreye Türkiye mektubu
ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye 50 milyar dolarlık F-16 satışının onaylanmasını isteyen bir mektubu kongreye gönderdiği öğrenildi.İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM'de onaylanmasına teşekkürlerini ileten ABD'den F-16...
ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye 50 milyar dolarlık F-16 satışının onaylanmasını isteyen bir mektubu kongreye gönderdiği öğrenildi.

İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM'de onaylanmasına teşekkürlerini ileten ABD'den F-16 hamlesi gecikmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel yaptığı açıklamada, İsveç'in NATO üyeliğine Türkiye tarafından onay verilmesinin ABD tarafından memnuniyetle karşıladığını belirterek, Macaristan'ın da bu süreçte adım atmasını sabırsızlıkla beklediğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye'nin F-16 savaş uçağı filosunun modernizasyonunu desteklediğini belirten Patel, ancak ABD Kongresi’nin bu konuda kilit bir rol oynadığının farkında olduklarını belirtti.

Reuters: Biden mektup gönderdi

Bu açıklamanın ardından akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı.

İngiliz haber ajansı Reuters, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Biden yönetiminin, Türkiye'ye 20 milyar dolarlık F-16 satışını onaylaması için Kongre'ye mektup gönderdiğini duyurdu.

ABD'den bu yönde henüz resmi bir açıklama yapılmadı.