Bu yeni yöntem klimayı hemen soğutuyor! İşte klimayı etkili kullanmanın püf noktası

Bu yeni yöntem klimayı hemen soğutuyor! İşte klimayı etkili kullanmanın püf noktası
Klima kullanımı konusunda birçok insanın yaptığı yaygın bir hata, hemen en düşük dereceye ayarlayarak odanın hızla soğumasını beklemektir.

Ancak bu yöntem aslında klimanın verimli bir şekilde çalışmasını engelleyebilir ve enerji tüketimini artırabilir. Peki, klimayı etkili bir şekilde nasıl kullanabiliriz?


Unutmayın, doğru kullanılan bir klima sadece sizi serinletmekle kalmaz, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlar.

KLİMAYI HEMEN SOĞUTUYOR

air-conditioner-6605966-640.jpg

Sıcak yaz günlerinde klima bir evin olmazsa olmazı. Klimasız serinlemek mümkün değil. Bu yüzden neredeyse her evde klima bulunuyor. Fakat klimalar bazen istenilen düzeyde soğutmayabiliyor. Peki bu durumda ne yapılmalı? Klimayı daha az enerji ile daha verimli kullanmak mümkün. Evde ve iş yerinde konforlu ortam yaratmak için klimanın performansını artırmak çok önemli.

Klimayı daha en enerji ile tasarruflu bir şekilde çalıştırmak mümkün. Klimanın düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Klima eğer düzenli olarak temizlenmez ve gerekli bakımı yapılmazsa istenilen şekilde soğutmayacaktır. Enerji tasarrufu sağlamak için yapmanız gerekenler uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

KLİMAYI VERİMLİ KULLANMANIN PÜF NOKTASI

Klimanın temizlenmesi, filtrelerinden ve diğer bileşenlerinden toz ve kiri uzaklaştıracak ve böylece daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Düzenli temizlik klimanın performansını artıracak ve enerjiden tasarruf sağlayacaktır.

KLİMANIN BAKIMINI DÜZENLİ OLARAK YAPTIRIN

Düzenli olarak bakım yaptırmak klimanın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Daha az enerji harcayacak ve evi adeta buz dolabı gibi yapacak. Sıcak yaz günlerinde düşük enerjili daha iyi soğutan klima olmazsa olmaz. Peki klima nasıl temizlenir?

Klimanın temizliğini en az altı ayda bir yaptırmak gerekiyor. Hem iç hem dış temizliğinin yapılması oldukça önemli. Kir ve tozdan arınan klima daha az enerji ile daha iyi soğutacaktır. Uzun süre hizmet dışı kalan bir soğutmak kulesinin tekrar hizmete açılması için tabi ki detaylı bir temizlik yapılması şarttır.

Klimanızın bakımını mutlaka senede en az iki kez yaptırın. Bu şekilde enerjiden tasarruf sağlayacaksınız. Klimanız daha iyi soğutacak. Klimayı açar açmaz içerisi buz gibi olacak. Odanın soğuması için klimayı dakikalar öncesinden açmanıza gerek kalmayacak.

Kaynak: Ulusal.com.tr

İlgili Haberler