MAK Danışmanlık Başkanı açıkladı: Ankara, İzmir ve Hatay'da seçim yarışını kim kazanacak?

MAK Danışmanlık Başkanı açıkladı: Ankara, İzmir ve Hatay'da seçim yarışını kim kazanacak?
31 Mart 2024'te düzenlenecek yerel seçimler öncesi anket şirketlerinin açıkladığı veriler sahada seçmenin hangi adaylara yöneleceğini belirlemede bir araç olarak kullanılmaya devam ediyorÖzellikle şu an CHP'li başkanlar tarafından...
31 Mart 2024'te düzenlenecek yerel seçimler öncesi anket şirketlerinin açıkladığı veriler sahada seçmenin hangi adaylara yöneleceğini belirlemede bir araç olarak kullanılmaya devam ediyor

Özellikle şu an CHP'li başkanlar tarafından yönetilen Ankara, İzmir, Hatay ve İstanbul’da sandıktan çıkacak sonucun ne olacağı merak ediliyor.

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat Gerçek Gündem’den Miray Tamer’e seçimlere ilişkin ön görülerini açıkladı.

Ankara’da durum ne?

Kulat, ellerindeki verilerden yola çıkarak Yavaş'ın bu seçimi rahat alacağı görüşünü dile getirdi.

Son yayınladıkları ankette AKP'li rakibi Turgut Altınok ile arasında yaklaşık 6 puan fark olduğunu hatırlatan Kulat, şöyle devam etti:

"Hatta kararsızlar matematiksel olarak dağıtıldığında fark 8'lere çıkıyor. Bu fark artabilir, azalmasını gerektiren bir şey görünmüyor. Bu seçim Mansur Yavaş tarafından, -en azından yılların deneyimi üzerinden söylüyorum- şu saat itibariyle bitmiş bir seçimdir. Ama fark biraz daha mı açılır, böyle mi kalır, yoksa çok küçük bir daralma mı olur, onu göreceğiz ama çok sıra dışı bir gelişme olmadıkça bu seçim kazanılır."

Ankara ilçelerinde oylar artıyor

MAK Danışmanlık Başkanı Ankara’nın ilçelerinde Yavaş’ın etkisi ile CHP oylarının arttığını ifade etti.

Kulat’ın ifadeleri şöyle:

"Şöyle bir durum söz konusu, bütün ilçelerde yapmış olduğumuz çalışmalarda Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti kimliğinden öte Mansur Yavaş referansından dolayı genel bir oy artışı görüyoruz. Tek istisna belki Çankaya olabilir. Oy oranı zaten çok yüksek olduğu için Çankaya'da ya aynı kalır ya çok küçük bir düşüş olabilir. Onun dışında Mansur Yavaş'ın referans olduğu her yerde oy artışı görüyoruz.

Mesela Gölbaşı… Kazanır kazanmaz bilemiyorum ama son araştırmaya bakmak lazım. Aynı şekilde Keçiören'de, Mamak'ta bir oy artışı olabileceğini söyleyebiliriz Cumhuriyet Halk Partisi'nin adaylarının."

Hatay’da ne oluyor?

Hatay'da ise durum, 6 Şubat 2023'te kentte büyük yıkıma yol açan deprem felaketi sonrası tartışmalı bir hale geldi. CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, tepkilere rağmen ana muhalefet tarafından yeniden aday gösterildi.

AKP ve MHP Mehmet Öntürk ismi üzerinde anlaşırken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) de Savaş'a tepkili seçmenin çaresiz kalmaması adına o dönem kentin sesini duyurma çabasıyla öne çıkan eski futbolcu Gökhan Zan'ı yarışa sürdü. Ancak parti, Zan'ın isminin kimi siyasi pazarlık iddialarına karışması nedeniyle adayından desteğini çektiğini açıkladı.

Kulat, bu yeni durumun Savaş için büyük bir avantaj oluşturacağı yorumunu yaptı:

"İlk yaptığımız ankette, 'Lütfü Savaş seçimi kaybeder' diye bakıldığı yerde, daha Gökhan Zan varken bile seçimi kazanıyor görünüyordu. Kanaatimce Lütfü Savaş için büyük bir avantaj oluşmuştur.

TİP’in orada seçim kazanması çok kolay değildi, onu söylemek lazım. Şüphesiz oyunu artıracaktı bu olay olmasaydı, ciddi bir oy olabilirdi. Ama yarış CHP ve AK Parti arasında geçerdi. Gökhan Bey’in alabileceği oy yüzde 20 bandının üzerine çıkmış olsaydı aradan AK Parti çıkabilirdi, Lütfü Savaş kaybedebilirdi.

Şunu da söylemek isterim, o bölge bir deprem bölgesi. Süreç içerisinde çok fazla değişken var. İlçe adaylarıyla beraber değerlendirmeden bunu söylüyoruz. Mardin'deydim. Mesela orada DEM Parti'nin büyük fark atarak kazanması gerekir normal şartlarda. Ama mesela şu an AK Parti adayı - eski Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin neredeyse yakalamış durumda. Çok yakın. Yani bu seçimin kendine ait bir ruhu var diyebiliriz."

İzmir’i CHP kaybetmez

İzmir'de ise uzunca bir süre mevcut büyükşehir belediye başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilmemesi tartışıldı.

Kimi siyaset bilimciler, Karşıyaka Belediye Başkanı olarak görev yapan Cemil Tugay'ın Soyer'in yerine aday gösterilmesinin parti tabanında rahatsızlık yarattığını savunuyordu.

Mehmet Ali Kulat, İzmir’de ana muhalefetin 'parti aidiyeti' konusunda bariz bir üstünlüğü bulunduğunu, 'kırgın ve kızgın' seçmenin oylarda birkaç puan düşüşe yol açmasını beklediğini, ancak CHP adayının seçimi yine de rahat kazanacağını