ABD: Rusya, Ukrayna'da ilhaka hazırlanıyor

ABD: Rusya, Ukrayna'da ilhaka hazırlanıyor
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, günlük basın toplantısında ABD'nin dış politikasını değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirby, “Rusya'nın Ukrayna'da daha çok...

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, günlük basın toplantısında ABD'nin dış politikasını değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirby, “Rusya'nın Ukrayna'da daha çok toprağı ilhak etme niyetinde olduğuna dair elimizde yeterli kanıt, istihbarat ve kamuya açık bilgi var” sözleriyle bir kez daha Ukrayna’ya dikkat çekti.

Kirby, Rusya'nın 2014'te Kırım'ın ilhakında izlediği yolu takip ettiğini belirterek bunun için Rusya'nın vekalet savaşları yapacağını ve “hileli bir referanduma” gidebileceğini söyledi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA GELİŞMİŞ ROKET SİSTEMLERİ
Rusya'nın Herson ve Zaporijya'nın yanı sıra Donetsk ve Luhansk hattını da ilhak edebileceğini belirten Kirby, “(İlhak olursa) Biz bunun cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz” diyerek yeni yaptırımları işaret etti.

Kirby, ilhak durumunda Rusya'nın üzerindeki ekonomik baskıyı artıracaklarını kaydederek “Biden yönetimi gelecek hafta Ukrayna'ya yeni silah yardımlarını açıklayacak. Bu, Biden'ın göreve geldikten sonra Ukrayna'ya vereceği 16. askeri yardım paketi olacak. Bu pakette, Ukrayna ordusunun etkili bir şekilde kullandığı gelişmiş roket sistemleri ve roket cephanelikleri olacak” dedi.