18 BANKAYA 102 MİLYON CEZA KESİLDİ

18 BANKAYA  102 MİLYON CEZA KESİLDİ
Koronavirüs ile mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikâyetlerin incelenmesi sonucu 18 bankaya BDDK tarafından yüklü bir ceza kesildiBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), talimatlara...

Koronavirüs ile mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikâyetlerin incelenmesi sonucu 18 bankaya BDDK tarafından yüklü bir ceza kesildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini bildirdi.
BDDK’dan yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikâyetlerin incelendiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
TALİMATA AYKIRI İŞLEM
“Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 29 Mayıs 2020 tarihli ve 9039 sayılı kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148’inci maddesinin (b) bendi uyarınca 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir.”