Cari açık beklentinin üstünde açıklandı: 5.06 milyar dolar

Cari açık beklentinin üstünde açıklandı: 5.06 milyar dolar
Merkez Bankası cari açık verilerini açıkladı. Bir önceki yılın Nisan ayında 469 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 5.062 milyon ABD doları açık gerçekleşti. Beklenti cari açığın...

Merkez Bankası cari açık verilerini açıkladı. Bir önceki yılın Nisan ayında 469 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında 5.062 milyon ABD doları açık gerçekleşti. Beklenti cari açığın 4.40 milyar dolar olmasıydı.
Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 2.279 milyon ABD doları artarak 3.810 milyon ABD dolarına ulaşması ve geçen yılın Nisan ayında 2.333 milyon ABD doları net fazla veren hizmetler dengesinde bu ay 240 milyon ABD doları net açık gerçekleşmesi etkili oldu.
Açıklamada özetle şu bilgiler verildi: “Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Nisan ayında 3.257 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ayda 3.315 milyon ABD doları açık vermiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 111 milyon ABD doları azalarak 1.036 milyon ABD doları olmuştur.
Bir önceki yılın aynı ayında 13 milyon ABD doları çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde, bu ay 74 milyon ABD doları giriş gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı ayında 433 milyon ABD doları giriş kaydeden doğrudan yatırımlar kaleminde, bu ay 133 milyon ABD doları çıkış gerçekleşmiştir Portföy yatırımları 2.365 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetmiştir.