Enflasyon artıyor: Türkiye'de 10 kişiden 4'ü et ve tavuk tüketebilecek maddi güçten yoksun

Enflasyon artıyor: Türkiye'de 10 kişiden 4'ü et ve tavuk tüketebilecek maddi güçten yoksun
Enflasyon artışının sürdüğü Türkiye'de her 10 kişiden 4’ü, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek maddi güce sahip değilAvrupalıların yüzde 97’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketirken Türkiye’de her 10...
Enflasyon artışının sürdüğü Türkiye'de her 10 kişiden 4’ü, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek maddi güce sahip değil

Avrupalıların yüzde 97’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketirken Türkiye’de her 10 kişiden 4’ü, iki günde bir et, tavuk ve balık tüketebilecek finansal güce sahip değil.

Sözcü'nün haberine göre, AB resmi istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, 27 üyeli AB ülkelerinde 2 günde bir et, tavuk veya balık tüketemeyenlerin oranı 2022’de yüzde 8.3 oldu. Yani Avrupalıların yüzde 91.7’si iki günde bir et, tavuk, balık tüketmekte zorlanmıyor.  Avrupa ülkeleri arasında en yüksek oranlar yüzde 22.1 ile Romanya ve yüzde 21.6 ile Bulgaristan’da görüldü. İki günde bir et, tavuk tüketmekte en az zorlanan ülkeler de yüzde 1.4 ile İrlanda ve yüzde 1.5 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi oldu.

TÜİK’in en güncel verilerine göre 2023’te de nüfusun yüzde 39.2’si iki günde bir et, tavuk ya da balık içeren yemek masrafını karşılayamıyor.