“FED TC Merkez Bankası’nın bağımsızlığından kuşkulu”

“FED TC Merkez Bankası’nın bağımsızlığından kuşkulu”
Uluslararası araştırma ve danışmanlık şirketi Economist Intelligence Unit’in Türkiye uzmanı Matthias Karabaczek, koronavirüs salgını sonrasında Türk ekonomisine ilişkin tahminlerini anlattı. T24’ün sorularını yanıtlayan...

Uluslararası araştırma ve danışmanlık şirketi Economist Intelligence Unit’in Türkiye uzmanı Matthias Karabaczek, koronavirüs salgını sonrasında Türk ekonomisine ilişkin tahminlerini anlattı. T24’ün sorularını yanıtlayan Kaabaczek Türkiye’nin döviz ihtiyacına dikkat çekti, Türkiye İMF olmadan bu sorunla baş edebilir mi sorusunu yanıtlarken ABD’den beklentinin yüksek olmaması gerektiğini vurguladı. Matthias Karabaczek şunları söyledi.
“Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Nisan’da yaptığı açıklamada IMF desteğini reddetti. IMF ile geçmişteki tecrübeler çetindi, kuruluşun halk nezdinde negatif bir imajı var. Bununla birlikte IMF’den olmasa da, Türkiye’nin döviz girişine ihtiyacı var. Yatırımcılar bu konuda kuşkucu. Türkiye Amerika ile Swap hattı açılması için görüşüyor ama Amerikan Merkez Bankası (FED) normalde bunun için karşı taraftaki risklere, dolar gereksinimine ve merkez bankasının bağımsız olup olmadığına bakar. Son koşul, merkez bankasının bağımsızlığının son yıllarda aşınması nedeniyle Türkiye için sorun olabilir. Ayrıca Türkiye her ne kadar NATO üyesi olsa da Amerika ile ilişkiler, Rus yapımı S-400 füzelerinin alımı başta olmak üzere bir dizi nedenle bozuldu.”