G7: Yoksul ülkelerin borçları askıya alınsın

G7: Yoksul ülkelerin borçları askıya alınsın
G7 Maliye Bakanları, koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan en yoksul ülkelerin borçlarının geçici olarak askıya alınması çağrısını yineledi.ABD Hazine Bakanlığından yapılan duyuruya göre, G7 maliye bakanları,...

G7 Maliye Bakanları, koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan en yoksul ülkelerin borçlarının geçici olarak askıya alınması çağrısını yineledi.
ABD Hazine Bakanlığından yapılan duyuruya göre, G7 maliye bakanları, borç şeffaflığı ve sürdürülebilirliğine ilişkin ortak açıklama yaptı.
Ortak açıklamada pandeminin düşük gelirli ülkelerde mevcut borç kırılganlıklarını daha da kötüleştirdiği belirtilerek, borç sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekildi. Salgınla mücadelede yoksul ülkelere yardımcı olma kararlılığının yinelendiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“En yoksul ülkeler için resmi ikili borç ödemelerini, 2020 sonuna kadar ve muhtemelen daha uzun süreli askıya alarak ve salgına müdahale etmeleri amacıyla bu ülkelere sosyal, tıbbi ve diğer önlemleri finanse etmeleri için mali imkan sağlayarak, G20 ve Paris Kulübü tarafından kabul edilen Borç Hizmetini Askıya Alma Girişimi’ni uygulamayı taahhüt ediyoruz.” Açıklamada, tüm resmi kreditörlerin bunu uygulamaya davet edileceği belirtildi.