Hedef ekonomiyi yine kredi vererek canlandırmak

Hedef ekonomiyi yine kredi vererek canlandırmak
Kamu bankaları taşıt, konut, mobilya ve tatil için 4 ayrı kredi paketi hazırladı. Bunlardan en dikkat çekicisi ise 1 yıl ödemesiz 15 yıl vadeli konut kredileri oldu.Kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve mobilya için yeni kredi...

Kamu bankaları taşıt, konut, mobilya ve tatil için 4 ayrı kredi paketi hazırladı. Bunlardan en dikkat çekicisi ise 1 yıl ödemesiz 15 yıl vadeli konut kredileri oldu.

Kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve mobilya için yeni kredi paketleri hazırladı. Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkânı sunulacak.
İşte kredilerin detayları:
KONUT PAKETİ
Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirlerimiz için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılabilecek. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacaktır.
İkinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacaktır. Konut kredisi başvuruları yarından itibaren şubelere yapılabilecek.
TAŞIT PAKETİ
Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak. İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak. Azami 6 Ay Ödemesiz toplam azami 60 Ay Vadeli 2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami limit 150 Bin TL olacak. 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek, başvurular 5 Haziran’dan itibaren yapılacak.
SOSYAL HAYAT PAKETİ
Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla; yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak.
Bireysel müşterilerin, anlaşmalı firmalar dışındaki yerli üretim yapan firmalardan satın alacağı ürün tutarı fatura karşılığı 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade ile aylık yüzde 0,82 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak, 5 Haziran’dan itibaren yapılacak.
TATİL PAKETİ
Turizm sektörünü desteklemek amacıyla; bankalarla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilere 10.000 TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak. Söz konusu kredinin 1. ve 2. taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek; müşterilerin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacak. Bu kapsamda müşterilerin kullanacağı kredinin faizi aylık yüzde 0,67 oranına denk gelecek.

Albayrak: Yerli üretime destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamasında “Halkımızın geniş yelpazedeki ihtiyaçları karşılamalarını sağlamak ve yerli üretimi desteklemek amacıyla kamu bankalarının yeni kredi paketlerini devreye aldığını” belirtti. Berat Albayrak’ın açıklaması şöyle; “Normalleşme döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geniş bir yelpazede karşılamak, yerli üretimi desteklemek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak amacıyla kamu bankalarımızın devreye aldıkları 4 ayrı finansman paketi milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

Oğuz Demir: Borçlanma ne kadar akılcı?

Ekonomist Oğuz Demir, kamu bankalarının kredi paketi açıklamasını Twitter hesabından şöyle değerlendirdi: Kısa vadede durgunluğu azaltmak için atılan bir adım. Ancak uzun vadede hem borçlanacak yurttaşlar hem de bankalar için daha fazla borçlanma ne kadar akılcı bir politika tercihi emin değilim! Daha iyi yöntemler bulabilecek bütçede imkan kaldı mı, ona da emin değilim!