İBB’den askıda fatura kampanyası

İBB’den askıda  fatura kampanyası
Koronavirüs salgını döneminde sıkıntı yaşayan vatandaşlar için İBB yeni bir uygulama başlattı. İBB’nin internet sitesine giren ihtiyaç sahibi aileler ‘askıda fatura’ uygulamasına fatura bilgilerini yazacak, hayırseverler...

Koronavirüs salgını döneminde sıkıntı yaşayan vatandaşlar için İBB yeni bir uygulama başlattı. İBB’nin internet sitesine giren ihtiyaç sahibi aileler ‘askıda fatura’ uygulamasına fatura bilgilerini yazacak, hayırseverler siteden ödeyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle evde kalmak zorunda olan ya da işini kaybeden yurttaşlarla dayanışmak amacıyla geliştirilen “askıda fatura” uygulamasını tanıttı.
‘HAYAT ZORLAŞIYOR’
Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok ekonomik sorunun da yaşandığını söyleyen İmamoğlu, “İstanbul’da, hayatını günlük gelirle kazanan milyonlarca insan, neredeyse 2 aydır çalışamıyor. Evlerine ekmek getiremiyorlar. Hayat, her geçen gün zorlaşıyor. Bu tablo, bize dayanışmayı daha da güçlendirmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.
ERTELENDİ AMA…
Hayatın sadece bunlarla sınırlı olmadığını belirten İmamoğlu, şunları kaydetti: “Vatandaşların gelir kaybı nedeniyle ödenemeyen faturaları da var. Pandemi süreci nedeniyle İstanbul’da 3 ay boyunca su faturası ödemeleri ertelendi. Ancak 3 ay sonra bu faturalar, mevcut faturalarla birlikte ödenecek. Yani birikmiş bir borç olarak, ihtiyaç sahiplerini zorlayacak. Doğalgazda ise yasal olarak fatura ertelemesi ne yazık ki yapılamadı”
“Şimdi aylık faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz” diyen İmamoğlu, yeni başlattıkları “askıda fatura” uygulamasını şöyle tanıttı:
İSKİ, İGDAŞ FATURALARI
“Kampanyanın özü şu: İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilmiş aileler, İBB’nin internet sitesine giriş yapacak. Karşısına çıkacak olan, ‘askıda fatura’ uygulamasına tıklayacak; İBB kuruluşları olan İSKİ ve İGDAŞ’a ait su ve doğalgaz faturalarının bilgisini buraya yazacak. Fatura ödeyerek hayır yapmak isteyen hemşehrilerimiz de su için farklı fiyat aralığında, gaz için farklı fiyat aralığında fatura ödeme tercihinde bulunabilecek. Kampanya ile ilgili tüm ayrıntılara, ibb.gov.tr’ye girerek askıda fatura uygulamamızda görebilirsiniz. Mübarek Ramazan ayında, ihtiyaç sahibi olduğu kanıtlanmış ailelerin su ya da doğalgaz faturasını ödemek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı, kampanyamıza güçlü bir desteğe davet ediyoruz. Su ya da gaz faturasını ödeyemediği için gelecek günleri kendine dert eden vatandaşlarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Bu zor günlerde kimseyi geride bırakmayalım.”