II. Dünya Savaşı’ndan beri en derin durgunluk

II. Dünya Savaşı’ndan beri en derin durgunluk
Rapora göre koronavirüs pandemisi nedeniyle yayılan şokla birlikte ülkelerin aldığı önlemler ekonomiyi ciddi bir daralmaya sürükledi. Ocakta, yüzde 2.5 büyüme bekleyen dünya bankası şimdi yüzde 5.2 küresel daralma öngörüyor.Koronavirüs...

Rapora göre koronavirüs pandemisi nedeniyle yayılan şokla birlikte ülkelerin aldığı önlemler ekonomiyi ciddi bir daralmaya sürükledi. Ocakta, yüzde 2.5 büyüme bekleyen dünya bankası şimdi yüzde 5.2 küresel daralma öngörüyor.

Koronavirüs salgınının yarattığı hızlı ve büyük şok ile salgına karşı alınan önlemlerin ekonomiyi ciddi bir daralmaya sürüklediğine işaret edilen raporda, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,2 küçüleceği tahminine yer verildi. Raporda, bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin durgunluğu yansıttığı aktarıldı.
Dünya Bankası, ocak ayında yaptığı tahminlerde küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,5 büyüyeceğini öngörmüştü. Bankanın raporunda, 2021 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahmini ise yüzde 2,6’dan yüzde 4,2’ye yükseltildi.
ABD YÜZDE 6,1 DARALACAK
Gelişmiş ekonomilerdeki iç talep ve arz, ticaret ile finans alanlarında ciddi bozulmaların yaşandığı belirtilen raporda, bu ülkelerin ekonomilerinin 2020’de ortalama yüzde 7 daralmasının, gelecek yıl ise yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği de ifade edildi.
Gelişmiş ülkeler grubunda yer alan ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 6,1 küçüleceği, gelecek yıl yüzde 4 büyüyeceği öngörüsü yer aldı. Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıl yüzde 9,1 daralacağını, gelecek yıl yüzde 4,5’lik büyüme performansı göstereceği değerlendirildi.
Japonya ekonomisinin de bu yıl yüzde 6,1 küçülürken, gelecek yıl yüzde 2,5 büyüyeceği öngörüsü de raporda yer buldu. Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 6 küçülmesi beklenirken, 2021’de yüzde 2,7 büyüyeceği tahmin edildi.

Çin’in büyüme tahmini düşürüldü

Gelişmekte olan ülkelerin 2021’de ise yüzde 4,6’lık büyüme performansı göstereceğinin beklendiği aktarıldı. Bu grupta yer alan ülkelerden Çin’in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahmini yüzde 5,9’dan yüzde 1’e düşürüldü. Çin ekonomisinin gelecek yıl ise 6,9 büyüyeceği öngörüldü. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerin de yer aldığı raporda, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,8 küçüleceği, 2021’de ise yüzde 5 büyüyeceği tahmini yapıldı.