İslam Memiş'ten yabancı borsalarda parası olanlara uyarı

İslam Memiş'ten yabancı borsalarda parası olanlara uyarı
Para ve Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yabancı borsalarda yatırım yapan yatırımcıları ABD'de yaşanan bankacılık krizi sebebiyle uyardı.Memiş TV100'deki bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı:"ABD’nin büyük bankalarının...

Para ve Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yabancı borsalarda yatırım yapan yatırımcıları ABD'de yaşanan bankacılık krizi sebebiyle uyardı.

Memiş TV100'deki bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı:

"ABD’nin büyük bankalarının Fed’in stres testini geçip geçmeyeceği bugün açıklanacak.2023’te 23 banka test edilirken, 2019’da 100 milyar dolar ile 250 milyar dolar arasında varlığa sahip bankaların iki yılda bir test edilmesine izin verme kararı alınmıştı.

2023 testleri, Silicon Valley Bank ve diğer iki kredi kuruluşunun başarısız olduğu bilinmekte. Yüksek ve değişken faiz oranları, mortgage kredilerinin ödenmesinde soruna neden oluyor. İkinci bankacılık krizi yaşanması halinde hükümetin müdahale etmeyeceğini göreceğiz. Çünkü ABD’de küçük sermayeli zayıf şirketlerin ayıklanmasını istiyor.

Küresel finansal piyasaların durumu zaten iyi değil. En küçük haber karşısında yatırımcı ürküyor, piyasaya satış geliyor.

Bu yılın kaçınılmazı olan iki sorun mortgage ve bankacılık krizi. Şimdilik idare etseler de bir yerden mutlak patlak verebilir.

Bu gibi riskler karşısında yatırımcının yüzde 100 borsa pozisyonunda olması da sıkıntı. En azından sert sürpriz düşüşlere karşı ortalama maliyet düşürmek için yüzde 25 nakitin kenarda durması önem arz ediyor. Küresel borsalarda yılın ikinci yarısında sert satışlar yaşabilir. Ondan sebep bankacılık sektöründe hissesi olanlar dikkat etmeli."

Yazının tamamı için tıklayın