Köprünün garanti bedeli ABD enflasyonuna endeksli

Köprünün garanti bedeli ABD enflasyonuna  endeksli
Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nde Hazine’nin köprüyü işleten şirkete garanti ettiği dolar bazındaki fiyatı ABD Tüketici Endeksi’ne göre güncellediğini söyleyen Prof. Dr....

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’nde Hazine’nin köprüyü işleten şirkete garanti ettiği dolar bazındaki fiyatı ABD Tüketici Endeksi’ne göre güncellediğini söyleyen Prof. Dr. Uğur Emek, kurlarda yaşanan hızlı artış nedeniyle güncelllemenin senede iki defaya çıkarıldığını belirtti.

Kişisel blogunda geçiş garantisi verilen Osmangazi Köprüsü’ne ilişkin bir yazı kaleme alan Başkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı ve aynı zamanda geçmişte DPT’de planlama uzmanı olarak görev yapan Prof. Uğur Emek, Hazine’nin Osmangazi Köprüsü’nü işleten şirkete garanti ettiği dolar bazındaki fiyatı ABD Tüketici Fiyatları Endeksi’ne göre güncellediğini ifade etti. Ücretlerin dolardan TL’ye çevrilmesinin sebebinin de son dönemde dolar kurundaki hızlı artıştan kaynaklandığını dile getiren Emek, “, “Son yıllarda kurlarda yaşanan hızlı artışlar nedeniyle ücretler yılda bir defa yerine iki defa güncellenmeye başlandı” bilgisini aktardı.

Emek şu bilgileri paylaştı:
“Sözleşmeye göre Osmangazi Köprüsü 7 yıldan önce tamamlanırsa, aradaki fark işletme süresine eklenecekti. Köprü 1 Temmuz 2016’da işletmeye açıldı ve projenin işletme süresinin başlayacağı 15 Mart 2020’ye kadar geçen 1.351 günde; işletmeci 40.000 araç ve ABD’deki enflasyona göre güncellenen ücretlerle gelir tahsil etti. Bir kısmı kullanıcılardan, büyük kısmı bütçeden karşılanan bu gelirlerin toplamı 2.1 milyar dolardır. Bu tutar işletme süresi boyunca, işletmecinin köprüden tahsil edeceği gelirin üçte birine yakındır. Ayrıca önden yüklemeli gelir tahsilatı, sözleşmeye göre konulması gereken 1.3 milyar dolarlık özkaynaktan yüzde 70 daha fazladır.”

Köprünün 1. Sınıf araçlar için 2020 senesinde tek yönlü geçiş ücretinin KDV hariç 109.17 lira olduğunu kaydeden Emek, “Sözleşmeye göre 2020’de olması gereken ücret ise 247,80 TL. Bu durumda katkı payı 138,64 TL’dir” dedi.

Emek, “Garanti edilen 40.000 araç için her halûkarda 138 TL tutarındaki katkı payı milli bütçeden işletmeciye ödenmektedir. Ayrıca, geçmeyen her araç için de sözleşmeye göre güncellenen araç başı toplam ücret de (247,80 TL) işletmeciye ödenmektedir” ifadelerini kullandı.