‘Kredi furyası borç krizine neden olabilir’

‘Kredi furyası borç krizine neden olabilir’
Banka kredilerinin yıl başından beri yüzde 20 büyüdüğünün altını çizen ekonomist Atilla Yeşilada, bu durumun büyük bir borç krizine neden olabileceğine vurgu yaptı.Youtube’daki kredilerdeki hızlı artışa dikkat çeken...

Banka kredilerinin yıl başından beri yüzde 20 büyüdüğünün altını çizen ekonomist Atilla Yeşilada, bu durumun büyük bir borç krizine neden olabileceğine vurgu yaptı.

Youtube’daki kredilerdeki hızlı artışa dikkat çeken Yeşilada, “, “Beni en çok endişelendiren nokta, Hükümet ve BDDK eliyle bir kredi furyası başlatılmış olması. Kredilerde vahşi bir büyüme var” diye konuştu.

Ünlü iktisatçılar Kenneth Rogoff ve Carmen Reinhadt’ın, kredilerin ekonominin nominal büyüme hızından fazla artmasının borç krizine yol açtığı yönündeki bulgularını aktaran Yeşilada, kredilerdeki hızlı artışın yol açacağı sonuçları inceleyerek, Türkiye’de de benzer sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Vatandaşlar ve şirketlerin yanı sıra devletin de çok hızlı bir şekilde borçlandığına vurgu yapan Yeşilada, Hazine’nin iç borç çevirme oranın Mayıs’ta yüzde 380 olarak gerçekleştiğini, yani 100 lira borç geri öderken 380 lira yeni borç aldığını kaydederken, Hazine’nin hızlı borçlanmasını erken seçim hazırlığı olarak değerlendirdi.