Kriz derinleşiyor işsizlik sigortası fonu azalıyor

Kriz derinleşiyor işsizlik sigortası  fonu azalıyor
Koronavirüs salgını önce hayatı sonrasında da ekonomiyi durdurdu. Bunun siyasi, sosyal ve ekonomik birçok sonuç doğuracağı aşikar. İşte bu sonuçlardan biri de işsizlik. İktidarın işsizlikte hızlı bir artışın önüne geçmek...

Koronavirüs salgını önce hayatı sonrasında da ekonomiyi durdurdu. Bunun siyasi, sosyal ve ekonomik birçok sonuç doğuracağı aşikar. İşte bu sonuçlardan biri de işsizlik. İktidarın işsizlikte hızlı bir artışın önüne geçmek için daha etkin uygulamaya başladığı kısa çalışma ödeneği, İşsizlik Sigortası Fonu’nun erimesine neden oluyor. İŞKUR’un ‘İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne göre, Nisan sonu itibarıyla 133 milyar 222 milyon lira olan Fon’un büyüklüğü Mayıs sonunda 127 milyar 335 milyon liraya kadar indi.
Dünya gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine göre Mayıs sonu itibariyle Fon’un maddi ve mali varlığının; yüzde 79,13’ü tahvil ve yüzde 20,87’si mevduattan oluşuyor. 2020 Mart sonu itibariyle Fonun maddi ve mali varlığının; yüzde 91,61’i tahvil ve yüzde 8,39’u mevduattan oluşuyordu.
1.7 milyar ödeme yapıldı
Mayıs ayında önceki dönemden devam edenler ile birlikte 530 bin kişiye işsizlik sigortası toplam 656 milyon 40 bin lira işsizlik sigortası ödemesi yapıldı. Mayıs ayında önceki dönemden ödemesi devam edenlerle birlikte 3 milyon 91 bin kişi için yapılan kısa çalışma ödeme miktarı 5 milyar 155 milyon lira oldu. Nisan ve Mayıs 2020 dönemlerinde 1 milyon 358 bin kişi nakdi ücret desteği almaya hak kazandı. Bu kapsamda toplam 1 milyar 702 bin lira ödeme yapıldı.