Merkez enflasyon tahminini düşürdü

Merkez enflasyon tahminini düşürdü
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal, temmuz ayından itibaren enflasyonun hızla düşeceğini, yıl sonunda da 7.4 olacağını söyledi. Rezervlerde dalgalanma olduğunu belir-ten Uysal, “Olağanüstü koşullar var. Bu durum geçici”...

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uysal, temmuz ayından itibaren enflasyonun hızla düşeceğini, yıl sonunda da 7.4 olacağını söyledi. Rezervlerde dalgalanma olduğunu belir-ten Uysal, “Olağanüstü koşullar var. Bu durum geçici” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, video konferansla gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uysal, Temmuz ayından itibaren enflasyonun hızla düşeceğini söyleyerek, 2020 yıl sonu tahminlerini yüzde 7.4’e çektiklerini söyledi. Rezervler konusunda da soruyu yanıtlayan Uysal, “Mart ayının ikinci haftasından itibaren olağanüstü koşullar nedeniyle rezervlerimizde bir dalgalanma söz konusu ama bunun geçici olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu.
İşte Uysal’ın açıklamalarından satır başları;
“Salgının hızla yayılması ekonomileri birçok kanaldan etkiledi. Küresel tedarik zinciri ve üretim üzerinde etkisini gösterdi. Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümlerindeki zayıflama derinleşmektedir. Salgının küresel birliktelik kazanmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden yüksek miktarda fon çıkışları gerçekleşmiştir.”
TL DEĞER KAYBETTİ
“2020 yılına ilişkin gelişmiş ülke enflasyon tahminleri geriledi. TL’de değer kaybı görüldü ve oynaklıklar arttı. Tüketici kredileri son aylarda ivme kaybediyor. Ekonomideki güçlü seyir ocak-şubat döneminde devam etti. Mart ayında hizmetler sektörü faaliyeti hızla zayıfladı. Gelişmiş ülkelerde enflasyon tahminleri geriledi.”
“Bu süreçte parasal ve mali tedbirler uygulanıyor. Salgınla gelişen ülkelerde portföy çıkışları görüldü. Portföy akımlarının yılın ikinci yarısında toparlanmasını bekliyoruz. Veriler 2. çeyrek için belirgin yavaşlamaya işaret ediyor. Cari işlemler yıl genelinde ılımlı seyir izleyecektir.”
ENFLASYON ILIMLI’
“Yılın ilk çeyreğinde çekirdek enflasyon göstergeleri ılımlı seyretti. Enflasyonda tahmin belirsizliği bir miktar arttı. Etkileri sınırlandırmak amacıyla nakit akışı desteklenmesine yönelik tedbir seti koyduk. Fonlamanın önemli kısmını döviz karşılığı TL swap işlemleriyle karşıladık.“
“TL ve yabancı para likidite yönetiminde esneklik ve öngörülebilirlik artırılmıştır. Bu süreçte kapsamlı likidite tebdirleri açıkladık. Reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamını teminen bankalara hedefli ilave likidite tanımlandı. İhracatçı firmaların nakit akışının desteklenmesine yönelik reeskont kredi düzenlemeleri yaptık. DİBS Piyasası likiditesinin desteklenmesine yönelik adımlar attık.”
2021’DE 5.4 ENFLASYON’
“Ham petrol varsayımını 60 dolardan 32 dolara şeklinde düzenledik. Yüzde 11 gıda enflasyonu ise yüzde 9.5 olarak güncelledik. 2020 yıl sonunda enflasyon tahmini yüzde 7,4, 2021’de ise yüzde 5,4 olacağı tahmin edilmektedir. Orta vade düzeyinde yüzde 5’te istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir
“2020 yıl sonu enflasyon tahminleri bir önceki raporla kıyaslandığında çıktığı açığındaki güncelleme -1,2 puan, 2020 gıda enflasyonu varsayımlarında düşüş -0,3 puan olarak güncellendi. Enflasyonun orta vadede %5,0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. 2020 yıl sonu enflasyon tahminini 0,8 puan aşağı yönlü güncelledik, 2021 tahminini değiştirmedik."

‘MERKEZ BANKALARI İLE GÖRÜŞÜYORUZ’

“Merkez Bankalarıyla olan swap görüşmelerimizin devam ettiğini belirtmiştim. Bu dönemde daha da güçlendirme yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Daha fazla sayıda merkez bankasıyla swap hattı kurulmasıyla ilgili süreç devam ediyor. Rezervlerdeki dalgalanmanın geçici olduğunu söyleyebilirim. Kurlar üzerindeki baskı giderek azalacaktır. IMF ile kaynak ya da swap girişimimiz yok.”